8. února 2007 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prověřím odposlechy, slíbil Langer

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse

PRAHA Ministr vnitra Ivan langer (ODS) chce zlepšit situaci kolem odposlechů, slíbil to prezidentu Václavu Klausovi. Policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi nařídil, aby do konce letošního čtvrtletí zpracoval komplexní analýzu odposlechů včetně zhodnocení jejich efektivity.

Langer také dodal, že zprávu by měl Husák předkládat každý rok. Bude jí dostávat prezident, vláda, parlament a veřejnost. Klause znepokojuje rostoucí počet odposlechů. Prezident kvůli tomu dokonce požadoval hlavu někdejšího policejního prezidenta Jiřího Koláře. Podle Langra by měli policisté, státní zástupci a soudci rozhodnutí o zavedení odposlechů důkladněji vážit. "Měli by pečlivě zvažovat tento zásah do soukromí do občanů," uvedl ministr.

Doplnil, že se bude snažit technicky a organizačně zlepšit zabezpečení záznamu odposlechů. Ministr tak reagoval na nedávnou kritiku předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce, podle něhož má k odposlechům přístup příliš mnoho lidí.

Ministr dodal, že se s prezidentem shodli na nutnosti zákonné úpravy odposlechů, které provádí například soukromé bezpečnostní agentury. Do konce roku by tak měl být připraven zákon, který tyto druhy odposlechů postaví mimo zákon. V současné době podle ministra totiž neexistuje legislativa, která by to upravovala.
Lidovky.cz, ČTK
  • 8Diskuse