Ne každý má na účtu desítky či stovky tisíc korun, které by mohl využít pro okamžitou investici. Často se ale stává, že na konci měsíce v rodinném rozpočtu zbývá pár stovek, či dokonce tisícovek. Pro takové případy se hodí tzv. programy pravidelného investování nebo také fondy životního cyklu. Jejich podstatou je pravidelná investice do skupiny podílových fondů, v řádech stovek či tisíců korun měsíčně.
Flexibilita a transparentnost, ale výnos není zaručen
V ČR programy nabízí prakticky každá investiční společnost i většina bank. Na začátku složíte vyšší jednorázový vklad, který se pohybuje v řádech tisíců. Pak budete každý měsíc do programu posílat sjednanou částku.
Největší výhodou těchto investičních programů je jejich výnosnost, která je potenciálně vyšší než u jiných produktů pravidelného spoření - např. penzijního připojištění či stavebního spoření - a přitom velká flexibilita a transparentnost. Je ale třeba mít na paměti, že výnosy tu nejsou zaručeny. Riziko ztráty je však možné snížit uváženou investiční strategií.
Přestože programy pravidelného investování nejsou spojeny se státní finanční podporou (jako penzijní připojištění a stavební spoření) ani je nelze započítávat jako daňový náklad (jako životní pojištění), jsou v delším časovém horizontu pro běžného klienta rozhodně tím nejvhodnějším nástrojem pro investování. S prodlužující se dobou se totiž důležitějším faktorem stává zhodnocení daného fondu než státní podpora.
Neopomenutelnou charakteristikou těchto programů je také vysoká pružnost - investice lze velmi rychle převést zpět na peníze, většinou bez jakýchkoliv poplatků. Výhodou také je, že když se do programu z nějakých důvodů přestane investovat, ten nadále pokračuje bez jakýchkoli omezení (pokud nejde o program spojený třeba s pojištěním smrti nebo invalidity). Jednoduše se řeší i případné mimořádné vklady.
Programy jsou také velmi transparentní - v jakémkoli okamžiku můžete přesně zjistit, jaká je hodnota vašich investic.
Samostatně i s vedením
Rozhodnete-li se pravidelné investování zkusit, máte dvě možnosti: buď si můžete sami vybrat fondy, do kterých budete investovat, nebo se svěříte do rukou investiční společnosti. První varianta se hodí především pro ty, kdo už mají o kapitálových trzích aspoň základní přehled, pohlížejí na investování jako na zajímavou příležitost zhodnotit část svých peněz vyšším výnosem, dokážou si vybrat vhodný fond a řídit si průběh investování sami.
Předem rozhodněte o délce investice
Když zvolíte předpřipravenou strategii od investiční společnosti, je třeba stanovit si dobu, po kterou chcete investovat. Toto zásadní rozhodnutí by se mělo odvíjet od toho, jaký máte s penězi záměr. Plánujete větší výdaje v horizontu 5 či 10 let, nebo si chcete připravit rezervu na důchod za 25, 30 let?
Podle vašeho plánu vybere investiční společnost ideální portfolio. Jeho strukturu bude pak s blížícím se předpokládaným ukončením programu automaticky měnit. Ke konci programu se pozice v akciových fondech nahrazují dluhopisovými fondy a v samém závěru fondy peněžního trhu, se kterými je spojeno nejmenší riziko. Zejména u programů s dlouhým investičním horizontem totiž může hrozit, že klientovy celoživotní úspory mohou být vystaveny prudkému poklesu na akciových trzích - tím by došlo k velkým ztrátám.
O volbu rozhodnout nepřijdete -i v rámci programu řízeného investiční společností máte nadále možnost změny v programu a obvykle není ani problém aktivně zasáhnout do investiční strategie.
Poplatky předem nebo průběžně
Je potěšující, že u pravidelného investování bývá struktura poplatků na rozdíl od mnoha jiných finančních produktů jasná a průhledná. Klient má často možnost volby, zda si poplatek předplatí, nebo jestli jej bude hradit při každé měsíční investici. Poplatky se pohybují ve výši okolo 5 procent z jednotlivých investic (u měsíčního vkladu 1000 Kč tedy navíc zaplatíte 50 Kč) nebo okolo 3,5 procenta z celkové investice (například při cílové částce 240 000 Kč uhradíte jednorázový poplatek 8400 Kč).
V případě úhrady předem je celkový poplatek nižší, ale peníze je třeba uhradit najednou, hned na začátku. Tato varianta také představuje určité omezení variability - když program ukončíte předčasně, poplatek vám nikdo nevrátí.
Poplatek si lze předplatit buď jednorázovým navýšením první investice, nebo tak, že běžná měsíční investice zpočátku plyne na úhradu poplatku a vy začínáte skutečně investovat až od x-tého měsíce.
Je třeba podotknout, že na finančním trhu nenajdete žádný produkt bez poplatku, otázka pouze je, nakolik je tento poplatek skryt před očima klienta.
Dvěma v současnosti nejprodávanějšími programy pravidelného investování jsou Horizont Invest od společnosti Conseq a Rentier Invest od společnosti Pioneer. Programy se od sebe liší především ve výběru fondů: Horizont má fondy od Consequ, Franklin Templeton a od BNP Paribas, Rentiér obsahuje fondy od Pioneeru. V programu Horizont se struktura portfolia začíná měnit deset let před ukončením, v Rentiéru o něco dříve. Určitý rozdíl najdete rovněž ve struktuře poplatků obou programů.
Programy pravidelného investování nabízí také celá řada bank včetně tří v tuzemsku největších - České spořitelny, Komerční banky a ČSOB.
Investiční profil
Nevíte-li si s výběrem rady nebo nechceteli obcházet jednotlivé instituce, zkuste se obrátit na finančního poradce. Profesionál s vámi detailně probere vaše potřeby: za jakým účelem plánujete pravidelně investovat, jaké jsou vaše časové možnosti (do kdy chcete peníze odkládat) a samozřejmě také, kolik můžete měsíčně investovat.
Poradce by měl zajímat i váš vztah k riziku, respektive opatrnost. Podle toho bude volit investiční strategii. U investičních poradců se můžete setkat také s investičním dotazníkem. Jeho vyplněním pomůžete poradci stanovit váš investiční profil - jakousi typologii, podle které poradce najde takový způsob investování, který vám bude nejlépe sedět.
O autorovi| TOMÁŠ RAMPULA, Autor je finanční poradce společnosti AWD Česká republika