Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Průmysl jde stále ke dnu

Česko

V červenci se propadl o více než 18 procent. Hlubším propadům zatím brání státní investice.

PRAHA Po červnovém nadechnutí se český průmysl v červenci opět ponořil hlouběji do propadu. Ke dnu tlačili průmyslovou výrobu zejména strojaři a automobilky. Pokles naopak nejvíce brzdili potravináři. V červenci se domácí průmysl meziročně propadl o 18,2 procenta, tedy téměř o 6,5 procentního bodu více než o měsíc dříve. V meziměsíčním srovnání klesla průmyslová výroba o 2,4 procenta. Vyplývá to ze včera zveřejněné revize Českého statistického úřadu.

„Červencová čísla ukázala, že domácí průmysl prochází spíše stabilizací. Naopak oživení zatím data nepotvrzují a předchozí nárůst produkce byl plně smazán,“ uvedl Petr Sklenář, analytik makléřské firmy Atlantik FT.

Prudký propad výroby opět zaznamenal automobilový průmysl, který meziročně klesl o 24,6 procenta. V červnu přitom toto odvětví snížilo výrobu jen o 8 procent. „Tento propad by mohl naznačovat, že se již výrazně vyčerpal efekt šrotovného v okolních státech, protože červencová produkce patří k nejnižším za poslední čtyři roky, pokud se pominou extrémní propady z období prosinec 2008 až únor 2009,“ upozornil Sklenář.

Uměle zvýšená poptávka po automobilech v nedávné době bude mít navíc negativní dopady na budoucnost tohoto odvětví. „Umělými stimuly vyvolaná předčasná spotřeba v budoucnu způsobí výpadek,“ řekl Michal Brožka, analytik Raiffeisenbanky. Podle něj by se však v té době již posílená ekonomika měla s tímto efektem vyrovnat. S tím souhlasí i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Šrotovné zavedené v západní Evropě se tamním ekonomikám vymstí, a pokud ho zavedeme i my, vymstí se i nám,“ řekl Míl. Podle něj by cílem všech mělo být nedělat kroky, které budou proces uzdravování ekonomiky prodlužovat nebo její budoucí propad prohlubovat. Míl navíc varuje i před přílišným a předčasným optimismem. Velký propad totiž předminulý měsíc nastal ještě ve strojním průmyslu, a to meziročně o 34,4 procenta. V červenci přitom tento pokles činil jen 18 procent. U ostatních odvětví statistický úřad zaznamenal spíše stabilizaci, i když na dosti vysoké úrovni. Například hutnictví a elektrotechnický průmysl v červenci klesly o 32,6 respektive 24,9 procenta. „Čísla jasně ukazují, že je dobré šířit pozitivní náladu. Je však chybou šířit očekávaní, která nemohou být naplněna,“ řekl Míl.

I na počátku léta pokračoval pokles ve stavební výrobě, jejíž produkce se v červenci meziročně snížila o 4,4 procenta. Struktura v tomto odvětví je přitom v posledních měsících stále stejná. „Stavebnictví pomáhají hlavně státní zakázky na budování dopravní infrastruktury,“ řekl Sklenář. Inženýrské stavitelství totiž předminulý měsíc zaznamenalo meziroční růst o 12,1 procenta.

Naopak bytová výstavba již desátý měsíc po sobě klesá a v červenci se propadla o 11,4 procenta. Tím nejen smazává pozitivní příspěvek inženýrských staveb, ale táhne celý sektor do minusu. Vzhledem k této struktuře jsou pro všechny stavbaře velkým rizikem škrty ve státních zakázkách.

„Je chybou se domnívat, že dochází k oživení, když to je hnáno vládní spotřebou, a ne poptávkou privátních firem,“ řekl Míl. Dokud nebude růst či konec poklesu postaven na dobrých základech, tedy poptávce a investicích soukromého sektoru, půjde jen o život na dluh, varoval Míl. „K oživení průmyslu dojde teprve poté, co skutečné oživení postavené na dobrých základech nastane v západní Evropě,“ řekl Míl. Západní Evropa a zejména Německo je totiž pro Českou republiku klíčovým odběratelem zboží. Právě Německo přitom za červenec ohlásilo podobně překvapivý meziměsíční propad jako Česko. Vzhledem k vývoji u našeho největšího souseda si tak na skutečné zlepšení tuzemského průmyslu můžeme počkat po celý příští rok.

***

Průmysl i stavebnictví propadá

Průmyslová výroba v České republice

(meziroční srovnání v procentech)

2008

Červenec 5,1

Srpen 7,3 -

Září 4,4

Říjen 9,7 -

Listopad 17,8 -

Prosinec 11,8 -

2009

Leden - 22

Únor 23 -

Březen - 12,2

Duben -21,2

Květen -21,3

Červen - 11,8

Červenec - 18,2

Stavebnictví v České republice

(meziroční srovnání v procentech)

2008 15

Červenec 8,7

Srpen 0,6 -

Září 11,4

Říjen -3

Listopad 5,9 -

Prosinec 11,3 -

2009

Leden 11,3 -

Únor 14,3 -

Březen 9 -

Duben 2,1

Květen 0,3

Červen 0,7

Červenec 4,4 -

Pramen : ČSÚ / Hel

Autor: