Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Průmysl pomalu táhne Evropu z krize

Česko

BRUSEL Průmyslová výroba v eurozóně i v Evropské unii v únoru opět rostla. V zemích platících eurem meziměsíčně stoupla o 0,9 procenta a v celé evropské sedmadvacítce o 0,7 procenta.

Novináře o tom včera informoval Eurostat. V lednu letošního roku průmyslová produkce v eurozóně rostla o 1,6 procenta a v EU o 1,7 procenta, což ekonomové označovali za další neomylný příznak končící hospodářské recese.

Evropský průmysl roste i v meziročním srovnání. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku produkce v únoru vzrostla o 4,1 procenta v eurozóně a o 3,5 procenta v celé unii. To je ovšem do značné míry způsobeno nízkou srovnávací základnou z loňského roku, kdy se EU potýkala s citelnými následky hospodářské recese a finanční krize.

„Průmyslová výroba v eurozóně v únoru překonala očekávání a ukazuje, že je hlavním tahounem ekonomické aktivity,“ řekl agentuře Reuters Howard Archer z Global Insight. Podle něj za současným růstem produkce stojí především rostoucí poptávka v zahraničí a konkurenceschopnější euro, jehož kurz v poslední době oslabil, zpevňuje ovšem i domácí poptávka. Pokud podobné tempo růstu průmyslové výroby v eurozóně vydrží i v březnu, produkce by podle odhadu Bena Maye z Capital Economics mohla za letošní první čtvrtletí vzrůst o 3,1 procenta, což by byl historický rekord.

„Únorová statistika potvrzuje, že celý sektor nadále roste zdravým tempem, a poskytuje tak naději, že zpomalení ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku bylo jen dočasné,“ dodal.

Největší meziměsíční propad zaznamenalo Bulharsko, o 5,7 procenta, v Lotyšsku průmyslová výroba klesla o tři procenta a v Řecku o 2,9 procenta. Průmyslová výroba se v únoru propadla i v Česku, ale jen ve srovnání s předchozím měsícem, konkrétně o 0,3 procenta. Meziročně však citelně rostla o sedm procent, což je vůbec šestý nejrychlejší růst v evropské sedmadvacítce.

Rozvíjející se ekonomiky na koni Svůj odhad vývoje výkonu celých ekonomik (nejen průmyslu) a jejich akciových trhů včera představily fondy Raiffeisen Capital Management. Jejich manažer Jürgen Maier tvrdí, že ekonomický růst v rozvíjejících se zemích, jako jsou Čína, Indie nebo Brazílie, překoná letos několikanásobně růst v EU, USA či Japonsku. Akcie v těchto zemích podle něj již nejsou levné, ale ani nijak předražené. „Poslední korekce kurzů není na rozvíjejících se trzích nic výjimečného a už vůbec neznamená konec dlouhodobého růstového trendu,“ uvedl Maier. Základní ekonomické faktory, které mluví ve prospěch většiny rozvíjejících se trhů, platí podle něj dál nebo jsou ještě silnější než dříve.

RCM očekává v rozvíjejících se ekonomikách v příštích dvou letech dvouciferný růst zisku obchodovaných akcií. Nejvíce by měly růst trhy v Brazílii, Číně a Rusku. Dařit by se mělo i zemím střední a východní Evropy včetně Česka.

Pozitivními faktory vývoje ve východní Evropě jsou zlepšená ekonomická situace, bod obratu ve zhoršování bankovních portfolií, optimističtější očekávání podnikových zisků nebo nízké ocenění trhů v globálním měřítku. Mezi negativní stránky patří hlavně problémy se schodky státních rozpočtů.

***

Odhad vývoje

HDP 2010

Brazílie +4,5 %

Čína +9,0 %

Indie +7,5 %

Rusko +3,5 %

EU +1,4 %

Japonsko +1,5 %

USA -2,6 %

Zdroj: strategie RZB

Autor: