Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průmysl zasáhla těžká krize

Česko

Česko v recesi - Výroba se propadá více, než čekali největší pesimisté

Výroba v Česku se snížila nejvíc od roku 1993. ČNB čeká propad tuzemské ekonomiky až o dvě procenta. PRAHA Český průmysl vstoupil do letošního roku dalším propadem, a to větším, než čekali analytici. Vdůsledku horšího výkonu průmyslu bude muset většina odborníků upravit své prognózy růstu české ekonomiky ke slabším hodnotám.

Průmyslová výroba se v lednu meziročně propadla o 23,3 procenta, a poklesla tak již čtvrtý měsíc za sebou. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů činil pokles průmyslové produkce „jen“ 21,5 procenta. Uvedl to včera Český statistický úřad. Jde o nejhorší údaje od roku 1993, kdy se údaj začal sledovat.

„Statistika tak přinesla další studenou sprchu v řadě. Problémy západoevropské ekonomiky se již plně přenesly k nám,“ uvedl k výsledkům analytik Next Finance Vladimír Pikora. Podle něj analytici očekávali pokles průmyslové výroby „jen“ o 18 procent.

K meziročnímu poklesu průmyslu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, včetně subdodavatelských prací. Toto odvětví pokleslo o více než 36 procent.

Na lednovém propadu výroby se podílelo i kovodělné odvětví a strojírenství. Tyto dva sektory jsou objemově menší než autovýroba, ale zaznamenaly pokles o 37,8, respektive o 29 procent.

„Pokles průmyslové produkce v lednu je znovu velmi dramatický a mnoho podniků skutečně čelí existenčním problémům, zapříčiněným chybějícími zakázkami, jak tuzemskými, tak zahraničními,“ komentoval nová čísla prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Podle statistického úřadu totiž v lednu bylo o 26,6 procenta méně nových zakázek než na počátku loňského roku. Zahraničních zakázek v lednu meziročně ubylo o 27,1 procenta. Největší úbytek zakázek zaznamenalo odvětví kovodělných výrobků - o 40 procent. Strojírenství v lednu získalo o více než 37 procent zakázek méně.

Automobilový průmysl, který má největší podíl na průmyslové výrobě, měl o 36 procent nových zakázek méně.

Rekordně klesá i německá výroba „České podniky byly významně zasaženy propadem zahraniční poptávky a lednový propad zakázek v Německu signalizuje, že pokles české průmyslové produkce by se v nejbližších měsících mohl dále prohloubit,“ komentoval včerejší data analytik ING Vojtěch Benda. Německo, které je největším vývozním trhem pro české exportéry, v lednu zaznamenalo pokles průmyslové výroby o 7,5 procenta. Jedná se o největší pokles od roku 1990, kdy se Německo sjednotilo. Průmyslové zakázky se meziročně propadly dokonce o 38 procent.

Také tento propad v zakázkách vedl německou firmu Commerzbank ke zhoršení předpovědi tamního růstu hrubého domácího produktu (HDP). Ten se má nyní propadnout o šest až sedm procent. Snížení odhadu růstu německé ekonomiky je však špatnou zprávou i pro Českou republiku.

„Zdá se, že stávající prognózy ekonomiky budou muset všichni ekonomové revidovat k ještě slabším hodnotám,“ přiznal Vladimír Pikora. To včera udělal i guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma. Podle něj by český HDP mohl letos klesnout až o dvě procenta. Ještě minulý měsíc přitom ČNB předvídala propad ekonomiky jen o 0,3 procenta.

***

Vývoj českého průmyslu v posledních 6 měsících (meziroční srovnání produkce v %; stejné období loňského roku = 100 %)

-7,4 srpen 08

4,3 září 08

-9,8 říjen 08

-18,0 listopad 08

-12,8 prosinec 08

-23,3 leden 09

Průmyslové zakázky celkem (meziroční srovnání v %; stejné období předchozího roku = 100 %)

srpen 08 -8,3

září 08 -0,3

říjen 08 -21,3

listopad 08 -30,0

prosinec 08 -24,6

leden 09 -26,7

Průmyslové zakázky zahraniční (meziroční srovnání v %; stejné období předchozího roku = 100 %)

srpen 08 -7,0

září 08 -6,2

říjen 08 -20,8

listopad 08 -32,8

prosinec 08 -28,7

leden 09 -27,1

Stavební výroba Stavební produkce se letos v lednu v Česku ve stálých cenách meziročně snížila o 11,1 procenta. V celé Evropské unii stavební produkce v prosinci 2008 meziročně klesla o 6,7 procenta.

Propad v Německu

Nejvíce průmyslových zakázek přichází do Česka z Německa. To ale podle nejnovějších odhadů letos očekává propad hrubého domácího produktu až o sedm procent. Doposud přitom počítalo s nanejvýš pětiprocentním poklesem. To samozřejmě negativně ovlivní i české hospodářství.

Zdroj: ČSÚ

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!