6. listopadu 2007 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průmyslník Škoda byl Němec

Emil Škoda s rodinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emil Škoda s rodinou. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Češi se chlubí světově proslulým podnikatelem, který se ve skutečnosti hlásil k německé národnosti. Tvrdí to sudetští Němci o zakladateli Škodových závodů v Plzni Emilu Škodovi. Podle novin Sudetenpost dokonce i rakouský tisk označuje Škodu neprávem za Čecha, ačkoliv on sám mluvil česky špatně, chodil do německých škol a jeho potomci se už za Čechy nepovažovali vůbec.

„Kdo má pochybnosti, měl by si připomenout osud Škodových vnuků, internovaných po válce kvůli svému němectví ve sběrném táboře,“ napsaly sudetské noviny. Podle listu jde jen o další důkaz toho, že Češi sice odmítají veškeré nároky odsunutých sudetských Němců, rádi si ale přisvojují jejich zásluhy. Čeští historici však tvrzení o německém původu Emila Škody odmítají. I když Škodovi potomci se podle nich skutečně „poněmčili“, on sám pocházel z ryze české rodiny.

„Emil Škoda pocházel zcela nepochybně z ryze české rodiny, jeho dědeček měl v Plzni zámečnickou dílnu,“ řekl LN ředitel plzeňského Muzea Škoda Vladislav Krátký. Strýc pozdějšího významného průmyslníka Josef, slavný internista, se v jedné své práci sám označil za plzeňského Čecha. Emil Škoda na druhou stranu skutečně mluvil mnohem lépe německy než česky, protože od mládí navštěvoval německé školy i německou techniku. „Jinou možnost k dosažení technického vzdělání ani neměl, česká technika tehdy neexistovala,“ tvrdí Krátký.

Další podrobnosti
o Emilu Škodovi
si přečtěte v dnešním vydání deníku


 

Najdete na Lidovky.cz