Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průzkum: Češi vyznávají sociální demokracii a liberalismus

Volební kampaň ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební kampaň ČSSD. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Čechům je nebližší sociálnědemokratický politický názor, ke kterému se hlásí 23 procent lidí. Druhý největší počet dotázaných, konkrétně 19 procent, se kloní k liberálnímu vidění světa. Konzervativně smýšlejících je 14 procent občanů. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Žádný politický názor neoslovil desetinu lidí. Ekologický proud je nejpřijatelnější pro devět procent Čechů, křesťanskodemokratický a komunistický shodně pro sedm procent. Socialistické myšlenky oslovují pět procent Čechů.

Mnoho respondentů si podle CVVM vybralo další nejbližší postoj, nicméně nejvíce lidí, a to 37 procent, by si jako druhý nevybralo žádný politický názor. Necelá pětina dotázaných pak zvolila ekologický proud.

Mezi sociálnědemokraticky smýšlejícími lidmi se největší podpoře těší ČSSD, konkrétně 66 procent. Obdobná situace je i křesťanskodemokratických voličů, z nichž 48 procent podporuje KDU-ČSL a devět procent novou stranu TOP 09.

Komunisté mají padesátiprocentní podporu u lidí, kteří se hlásí k socialismu. Třetina těchto stoupenců by volila ČSSD.

Nejvíce roztříštěný je nyní podle CVVM ekologický proud. Osmadvacet procent takto založených lidí podporuje Stranu zelených a čtvrtina ODS. Občanské demokraty ale nejčastěji podporují konzervativně a liberálně smýšlející voliči. Podobnou skupinu voličů oslovila i TOP 09.

Z hlediska věku voličů jsou nejstarší příznivci KSČM, u nichž se věkový průměr blíží 60 rokům. U ostatních stran se pohybuje mezi 40 až 50 roky, výjimkou je Strana zelených s věkovým průměrem voličů 35 let. Průzkum se uskutečnil v době od 31. srpna do 7. září a zúčastnilo se ho 1045 občanů starších 15 let.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!