Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Dvě třetiny Čechů vítají, že je Česko součástí NATO. Čtvrtina je nespokojena

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Asi dvě třetiny českých občanů (67 %) jsou spokojeny s faktem, že je Česká republika členem Severoatlantické aliance (NATO). Více než čtvrtina (26 %) je nespokojena. Z trojice Evropská unie, Organizace spojených národů a Severoatlantická aliance, má NATO největší důvěru, a to sice 57 % českých občanů. Vyplývá to z průzkumu, který v pondělí zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
  15:47aktualizováno  16:12

Spokojenost s členstvím Česka v NATO vyjádřilo v letošním průzkumu 67 procent dotázaných. Nespokojenost deklarovalo 26 procent respondentů. Z hlediska politických preferencí jsou se členstvím v alianci spokojenější voliči současných vládních stran, naopak méně spokojení jsou voliči komunistů či opozičního hnutí SPD.

V porovnání s průzkumem z loňského jara klesl podíl Čechů spokojených s členstvím v NATO o šest procentních bodů. Podíl spokojených ale i tak zůstává vyšší než ve všech předchozích výzkumech od roku 1999. Srovnatelný výsledek byl dosažen pouze v lednu 2009, kdy spokojenost vyjádřilo 65 procent respondentů.

„Naopak podíl nespokojených v porovnání s jarem 2023 vzrostl o sedm procentních bodů a je tak srovnatelný s výzkumem z února 2020, ale i s celou řadou dalších výzkumů realizovaných od roku 2000,“ uvádí CVVM.

O potřebnosti aliance v současné době je přesvědčeno 72 procent Čechů. Pětina (21 %) občanů míní, že organizace je nepotřebná a zbytek respondentů se k otázce nedokázal vyjádřit.

V porovnání s jarem loňského roku klesl podíl lidí hodnotících alianci jako potřebnou o 11 procentních bodů. I přes pokles je ale současný podíl zastánců významu NATO druhý nejvyšší od počátku měření v roce 2009.

Je členství v NATO pro ČR přínosem?

celkem hlasů: 1023

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 25. září 2023. Anketa je uzavřena.

Ano849
Ne169
Nevím5

Podle CVVM je patrné, že začátek války na Ukrajině loni v únoru značně otřásl míněním Čechů, pokud jde o užitečnost a potřebnost aliance. „Po více než roce trvání konfliktu ale toto přesvědčení značně ochladlo, i když se dosud nevrátilo na předválečnou úroveň,“ sdělili autoři průzkumu.

NATO zárukou nezávislosti

Polovina respondentů průzkumu souhlasila s tvrzením, že NATO je zárukou nezávislosti ČR. Podle dvou pětin dotázaných představuje členství v alianci naopak formu podřízení Česka cizím mocnostem.

Ve většině průzkumů od roku 2000 názor spatřující v členství v NATO spíše formu podřízenosti významně převažoval, pouze v letech 2009, 2011, 2018 a 2019 byly podíly zastánců a odpůrců vyrovnané.

Teprve ve výzkumu z roku 2020 poprvé významně převážilo přesvědčení, že NATO je zárukou nezávislosti ČR. „Poslední dva výzkumy z roku 2022 a 2023 pak tento zvrat potvrdily a jsou s výzkumem z roku 2020 statisticky srovnatelné,“ uvádí CVVM.

Necelá třetina (31 %) českých občanů si dále myslí, že členství v NATO neovlivňuje postavení ČR ve světě, více než dvě pětiny (43 %) dotázaných pak uvedly, že pozice Česka ve světě je členstvím v NATO posilována. „Názor, že členství v Severoatlantické alianci naopak pro naši zemi znamená oslabení její pozice ve světě, zastává 15 % občanů,“ dodává zpráva.

Evropské unii podle průzkumu důvěřuje necelá polovina občanů (47 %), nadpoloviční většina veřejnosti (54 %) má důvěru k Organizaci spojených národů (OSN). Severoatlantické alianci (NATO) důvěřují téměř tři pětiny (57 %) českých občanů.

Názory veřejnosti pro aktuální průzkum CVVM zjišťovalo od 26. května do 24. července. Tazatelům odpovědělo 929 obyvatel ČR ve věku od 15 let.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...