Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průzkum: Lidé chtějí Fischerovu vládu, postoj ČSSD nechápou

Česko

  10:07
PRAHA - Téměř tři čtvrtiny lidí jsou znepokojeny politickým vývojem v Česku, dvě třetiny si přejí, aby kabinet Jana Fischera vládl až do řádného termínu voleb do Poslanecké sněmovny. Vyplývá to z výsledků bleskového internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP).

Jan Fischer. foto: ČTK

Více než polovina dotázaných neví, jaký postoj má zaujmout k úternímu stanovisku ČSSD, které v podstatě rozhodlo, že listopadové předčasné volby se neuskuteční.

Společnost SANEP uvedla, že z výsledků průzkumu nepřímo vyplývá, že většina lidí je současnou politickou situací zaskočena a znepokojena. Tyto pocity vyjádřilo 72 procent dotázaných, 67 procent míní, že současná Fischerova vláda by měla zůstat u moci až do řádného termínu voleb v květnu příštího roku.

Na otázku, zda byl postoj ČSSD, který znemožnil konání listopadových předčasných voleb, správný, 56 procent účastníků dotazování nedokázalo odpovědět.

Za zcela zbytečné považuje 49 procent respondentů úterní rozhodnutí šéfa ODS Mirka Topolánka vzdát se poslaneckého mandátu. Topolánek tak reagoval na rozhodnutí sociálních demokratů nepodpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny a fakt, že předčasné volby se kvůli tomu neuskuteční.

Internetový průzkum byl proveden v úterý na vybraném vzorku 4790 dotázaných ve věku 18 až 66 let. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem 2,5 procenta.

SANEP se v září také dotazoval, koho by lidé volili v předčasných volbách.

Průzkumu, kterého se zúčastnilo 11.420 respondentů, ukázal, že pokud by se předčasné volby do sněmovny uskutečnily v říjnu, vyhrála by ČSSD, které by dalo hlas 32,2 procenta dotázaných. ODS by volilo 26,3 procenta lidí, což je o pět procentních bodů méně než v srpnu. Oproti předešlému průzkumu si polepšila TOP 09, pro niž by hlasovalo 13,5 procenta, což je o čtyři procentní body více než v předchozím průzkumu. Podle mluvčího SANEP Oldřicha Zajíce TOP 09 zřejmě ubírá voliče ODS.

Pro KSČM by hlasovalo 12,8 procenta lidí a do sněmovny by se s 5,2 procentních bodů dostali i lidovci. Naopak zelení by získali 3,1 procenta hlasů.

SANEP se specializuje na on-line průzkumy, podle vyjádření na své webové stránce je prvním internetovým střediskem pro výzkum veřejného mínění v ČR.

Informace získává od vzorku z asi 100.000 registrovaných uživatelů rozdělených do různých sociálních skupin.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...