Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

ANO dominuje předvolebnímu průzkumu. Nepřeceňuji to, řekl Babiš

Šéf ANO Andrej Babiš přichází do debaty na CNN Prima News. (4. června 2023) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Volby by v květnu podle modelu společnosti STEM pro Primu a CNN Prima News vyhrálo opoziční ANO s 33,5 procenty hlasů, před ODS se 14,6 procenty a Piráty s 10,8 procenty. „Průzkumy jsou fajn. Já to nepřeceňuji, nejlepší průzkum budou evropské volby,“ řekl šéf ANO Andrej Babiš. Zvažoval v nich kandidovat, nakonec ale myšlenku zavrhl.
  12:18

Do Sněmovny by se dostali ještě zástupci SPD s 9,3 procenty a STAN s 5,8 procenty.

Ze Sněmovny by vypadly vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, pokud by kandidovaly samostatně. TOP 09 by podle volebního modelu STEM v květnu získala samostatně 4,7 procent a lidovci 3,4 procenta.

Průzkum nijak nevzal v potaz, že jak TOP 09, tak KDU-ČSL, jsou součástí koalice SPOLU s občanskými demokraty. Premiér Petr Fiala v debatě na Primě a CNN Prima News řekl, že koalice SPOLU bude pokračovat, ať do voleb do Evropského parlamentu bude ODS kandidovat v jakékoli podobě.

„Nálady ve společnosti nepodceňuji,“ reagoval na výsledek průzkumu premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Bez ohledu na to, že pro vládní strany nevyznívá příznivě, trvá na tom, že pětikoalice prosadí ozdravný balíček, aby zvrátila trend zvyšujícího se zadlužování České republiky.

„Celá koalice, celá politická reprezentace, která reprezentuje našich pět koaličních stran, stojí za balíčkem. Budeme ho v této podobě prosazovat a schválíme ho v této podobě. Opatření jsou těžká, nepopulární. Není to jednoduché, ale nemůžeme žít s těmito dluhy, s těmito deficity,“ řekl Fiala.