1. července 2018 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunistická podpora vládě nevadí polovině lidí, vyplývá z průzkumu

Předseda KSČM Vojtěch Filip. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip. | foto: ČTK

PRAHA Menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD považuje za dobrou variantu sedm procent lidí. Dalším 59 procentům nevadí, i když ji nehodnotí jako ideální. Proti novému koaličnímu kabinetu se staví 28 procent respondentů. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar TNS pro Českou televizi. Komunistická podpora vládě nevadí téměř polovině oslovených.

Červnový průzkum agentura provedla na 1200 lidech. Z nich 59 procent uvedlo, že vláda ANO a ČSSD není ideální, ale nevadí jim. Takový kabinet vítá a považuje ho za dobrou variantu sedm procent oslovených. Za nepřijatelnou takovou vládu označilo 28 procent lidí. Nejvíce vadí vláda ANO a sociálních demokratů voličům ODS, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a Pirátů. Příznivci hnutí ANO v 81 procentech vládu nepovažují za ideální, ale nevadí jim, stejně jako 78 procentům voličů ČSSD. 

Vládu by v Poslanecké sněmovně měla tolerovat KSČM, což vadí 42 procentům oslovených, problém s tím nemá 49 procent respondentů. Zbytek nevěděl či neodpověděl. Proti spolupráci s komunisty se staví zejména voliči ODS (84 procent) a Pirátů (74 procent). Příznivců ANO se proti vyslovilo 26 procent, SPD 24 procent a sociální demokracie 19 procent. Tolerance vládě se nelíbí ani 16 procentům oslovených komunistických voličů.

‚Řízení obou resortů jedním člověkem je nereálná‘

Poslanecká sněmovna bude hlasovat o důvěře vládě 11. července. Místa v kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) si rozdělilo hnutí ANO a ČSSD, ve Sněmovně jim podporu slíbili komunisté. Koalice musí vyřešit obsazení postu ministra zahraničí, na který odmítl prezident Miloš Zeman jmenovat navrženého europoslance Miroslava Pocheho. Řízením prezident pověřil šéfa ČSSD Jana Hamáčka, který ale zároveň řídí ministerstvo vnitra. 

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v neděli v České televizi řekl, že představa dlouhodobého řízení obou resortů jedním člověkem je nereálná. Jde podle něj o silová a velmi náročná ministerstva. Poznamenal, že koalice měla na nalezení ideálního složení vlády několik měsíců. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek doufá, že řešení situace na ministerstvu zahraničí bude trvat co nejkratší dobu. Očekává, že sociální demokraté předloží jiného kandidáta.

Podle Michálka bude mít sociální demokracie ve vládě horší pozici než při předchozí spolupráci s hnutím ANO v rámci kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), protože budou moct být kdykoli vystřídání. Domnívá se ale, že vládní spolupráce vydrží. Předseda poslanců SPD Radim Fiala označil vládu podporovanou komunisty za nesourodý mocenský pakt. KSČM podle něj jde o posty ve správních radách.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!