Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Přátelé se neopouštějí, řekla česká první dáma na summitu v Kyjevě

V Kyjevě se 6. září konal již potřetí summit prvních dam a gentlemanů. Tíživá situace na Ukrajině nezabránila účastníkům se patřičně vystrojit. V krémovém kostýmu to slušelo ukrajinské první dámě Oleně Zelenské, zahanbit se nedala ani Eva Pavlová, která zvolila svou oblíbenou růžovou. foto: Profimedia.cz

Kyjev ve středu navštívila manželka prezidenta Eva Pavlová. První dáma se na své premiérové samostatné cestě do zahraničí zúčastnila summitu, který už potřetí pořádá Olena Zelenská, manželka ukrajinského prezidenta. „Vidíme tady, že lidé chtějí žít normálním způsobem života, a přesto je tu válka vidět na každém kroku,“ řekla první dáma na summitu Českému rozhlasu.
  17:19

Českou republiku zastupovala na summitu prvních dam a gentlemanů Eva Pavlová. Jednání se za válečných podmínek zúčastnily také protějšky prezidentů a prezidentek z Pobaltí, Dánska, Srbska, Arménie nebo ze Slovenska a Slovinska. „Můžeme spolupracovat ještě více,“ zdůraznila manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská.

Summit začal za zvuků výbuchů ruských raket. Hlídaly ho stovky příslušníků ozbrojených ukrajinských ochranných složek. První dámy a gentlemani s sebou měli také vlastní ochranky.

Organizátoři upozorňovali na nezbytná bezpečnostní opatření. „Venku proto byly přistavené autobusy pro delegace i novináře, které je mohou odvézt k nejbližšímu krytu v případě leteckého útoku,“ popisuje z místa Martin Dorazín pro web iRozhlas.cz.

Platil také absolutní zákaz zveřejňovat jakékoliv záběry, které by prozradily místo summitu. Všechna videa a fotomateriály bylo možné pustit do oběhu až po skončení celé akce.

Pavlová měla ve svém panelu jako téma duševního zdraví. „Je to téma nejenom celoevropské, ale i celosvětové, a samozřejmě je situace o to horší, čím jsme si museli za poslední dobu projít – ať už šlo o covid, ekonomickou krizi, nebo situaci kolem války na Ukrajině,“ říká Eva Pavlová.

Na českou první dámu, která stejně jako ostatní členové delegace přinesla k jednomu ze smutečních pomníků dětskou hračku, nejvíce zapůsobila atmosféra.

„Na každém kroku vidíte místa, která jsou popsána válkou. Byli jsme se podívat v muzeu nebo na pietním místě, kde nám ukazovali, kolik zde již zemřelo dětí. To na vás samozřejmě hodně zapůsobí. Na závěr konference jsme se navíc dozvěděli, že byl podniknut další útok a opět zahynuly děti. To je v 21. století velmi smutné,“ doplňuje Pavlová.

První dámu překvapilo také to, jak moc si lidé na válku zvykli. „Vidíme tady, že lidé chtějí žít normálním způsobem života, a přesto je tu válka vidět na každém kroku,“ shrnuje manželka českého prezidenta.

Summit podle ní může ukázat nejen Ukrajincům podporu civilizovaného světa. „Mohou ukázat to, že jsme solidární a že situace, která se tady na Ukrajině děje, se může dít i nám. Že jsme přátelé a přátelé se neopouštějí,“ uzavírá Eva Pavlová.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...