Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První den VIG na burze: vzestup

Česko

Včera se na pražské burze poprvé obchodovalo s akciemi rakouské pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group (VIG). Ta je obchodována na burze ve Vídni a v Praze se představila formou sekundární emise.

PRAHA Protože jsou na výkyvy trhu méně citlivé, jsou sekundární emise během neklidné situace na akciových trzích vhodnějším způsobem oživení nabídky titulů než emise primární.

Pražská burza plánuje získat obdobným způsobem jako VIC další firmy. „V současnosti probíhají jednání se dvěma až čtyřmi velkými středoevropskými firmami,“ řekl Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. Tyto firmy mají velkou část obchodu v České republice, vznikly však většinou akvizicí a mají velkou šanci být aktivně obchodovány. Koblic však odmítl specifikovat, o jaké společnosti se jedná.

V narážce na dnešní uvedení akcií Nokie na mimoburzovní RM-Systém Koblic uvedl, že pražská burza nemá zájem uvádět na akciový trh světové firmy, jejichž objem obchodování v České republice bude pod jedním procentem celkových obchodů akcií firmy. „Všechny duální emise, které máme, se pohybují vysoce nad deseti procenty,“ řekl Koblic s Rtím, že burza bude i nadále vyhledávat takové společnosti, u kterých se dá čekat, že se signifikantní proporce obchodu přesune na burzu do České republiky.

Analytici: nové akcie budou úspěšné Jako příklad úspěšných sekundárních emisí uvedl Koblic zejména developera Orco, který se obchoduje i na burze v Paříži a objem jeho obchodů v Praze dosahuje 50 procent. Mezi další úspěšné patří i Erste Bank, u které se jedna čtvrtina až jedna třetina akcií obchoduje právě v Praze, a CETV, u níž tento podíl činí 20 procent.

VIG byl zařazen na elitní seznam akcií SPAD a zahájil obchodování na 1404 korunách za akcii. Během dne se hodnota akcií vyšplhala až na 1444 korun ale v závěru s celou burzou oslabila a obchodování ukončila na 1408 korunách. Celkový objem obchodů činil 17,2 milionu korun, což firmu zařadilo mezi podprůměrně obchodované tituly. Méně se dnes obchodovalo již jen s akciemi AAA a Philip Morris ČR. Největší společnost obchodovaná na burze, energetický gigant ČEZ přitom zobchodoval akcie za téměř 1,2 miliardy korun.

„Ne všichni investoři se snaží vyhledávat nové tituly. Spíše se snaží využít situace, kdy trh výrazně spadl, a nakupují tituly, které dobře znají,“ řekl Jan Procházka, analytik firmy Cyrrus. Další nevýhodou VIGu je, že si investoři uvědomují, že primární trh bude vždy v Rakousku a že v současnosti v České republice není mnoho lidí, kteří akcie VIGu již vlastní a mohou s nimi obchodovat.

„Proces schválení a vstoupení na burzu byl tak rychlý, že se na to trh nestačil připravit, nejsou dokončené analýzy a doporučení analytiků bylo držet akcie,“ řekl Procházka.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat