Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

První evakuační letadlo z Afghánistánu přistálo v Praze. Záchranná akce bude pokračovat, řekl Kulhánek

Letadlo, které evakuovalo Čechy z Afghánistánu. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Na letišti v pražských Kbelích přistálo v pondělí ráno první české vojenské letadlo, které z Afghánistánu přivezlo 46 Čechů a jejich spolupracovníků s rodinami. K jejich evakuaci přistoupila Česká republika poté, co se v Afghánistánu rapidně zhoršila situace a islamistické hnutí Tálibán prakticky ovládlo celou zemi včetně Kábulu.
  7:07aktualizováno  11:22

Podle nedělního vyjádření ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) bude záchranná akce pokračovat. Na ministerstvu zahraničí (MZV) se dopoledne konalo jednání krizového štábu MZV. Podle ministerstva obrany je situace v Afghánistánu vážná a stále se vyvíjí, vojáci ale dělají vše pro evakuaci co největšího počtu lidí.

Operace PITTING. Britští výsadkáři přilétají do Kábulu, kde pomáhají s evakuací...
Operace PITTING. Britští výsadkáři přilétají do Kábulu, kde pomáhají s evakuací...

„První evakuovaní Češi a naši afghánští spolupracovníci včetně žen a malých dětí jsou v bezpečí v České republice. Pokračujeme v našem evakuačním úsilí, na ministerstvu zahraničí za chvilku svolávám další krizový štáb. Díky všem, co se na tom podílejí. Další podrobnosti teď nemohu komentovat,“ uvedl ráno Kulhánek na twitteru.

Armádní airbus odstartoval z Kábulu v neděli kolem 23:00 SELČ. Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) při této příležitosti uvedl, že vzhledem k rapidně se zhoršující situaci na kábulském mezinárodním letišti považuje odlet českého letadla za zázrak.

O odletu českého speciálu z Afghánistánu informoval v neděli premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru. V příspěvku poděkoval ministru zahraničí Kulhánkovi a české armádě. „Omlouvám se, že nejsme konkrétnější. Až do skončení záchranné akce nebudeme poskytovat žádné podrobné informace,“ dodal premiér. Více chce zveřejnit poté, co budou všichni v bezpečí.

Kulhánek poznamenal, že záchranná akce bude pokračovat. Kolik evakuačních letů je v plánu, zástupci státu neuvedli. Podle informací předsedy zahraničního výboru Sněmovny Ondřeje Veselého (ČSSD) se záchranná operace týká necelé stovky lidí. Česká republika z Afghánistánu evakuuje dva diplomaty včetně velvyslance Jiřího Balouna, jednotku Vojenské policie KAMBA, místní spolupracovníky české ambasády a tlumočníky, kteří pomáhali české armádě.

Podrobnosti o budoucnosti evakuovaných Afghánců zatím české úřady nesdělily. Dá se předpokládat, že se tak stane po skončení evakuace. Z letiště pasažéry prvního letu odvezl autobus, kam zamířil, není jisté. Vojáci po příletech z mise v Afghánistánu museli odjet do speciálního zařízení v Těchoníně, kde byli otestováni a strávili karanténu. Karanténním opatřením se pravděpodobně kvůli koronavirové pandemii nevyhnou ani Afghánci.

Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek na letišti ve Kbelích, kde v pondělí přistálo letadlo s českými diplomaty, kteří se vrátili z Kábulu. (16. srpna 2021)

V posledních dnech byla česká vláda terčem kritiky za pomalou reakci. Kritici také poukazují na to, že pomoc se netýká všech afghánských tlumočníků. Zástupci vlády kritiku odmítají.

Ministerstvo obrany v pondělí na twitteru uvedlo, že situace v Afghánistánu je vážná a stále se vyvíjí. „I přesto děláme maximum pro to, abychom bezpečně evakuovali co nejvíce lidí. Prosíme všechna média i veřejnost o trpělivost,“ uvedlo ministerstvo.

K evakuaci svých diplomatů a spolupracovníků přistoupily kromě Česka i další země.

Česká armáda má pro přepravu lidí k dispozici z větších strojů dva dopravní stroje airbus nebo šest menších transportních letounů CASA. Jeden z airbusů je upraven na tzv. byznys variantu a přepraví až 43 cestujících, druhý na palubu pobere 124 pasažérů. Cestovní rychlost strojů se podle armádního webu pohybuje mezi 840 a 870 kilometry za hodinu. Dolet je závislý na obsazenosti stroje i na tom, zda je vybaven přídavnými palivovými nádržemi. Vzdušná vzdálenost mezi Prahou a Kábulem je asi 4700 kilometrů, ale skutečná záleží na trase letadla.

Zatímco airbus do Kábulu při přepravě vojáků na mise nepotřebuje mezipřistání, CASA potřebuje cestou zpravidla natankovat. Její dolet je přes 5500 kilometrů, ale bez zatížení. Cestovní rychlost těchto strojů je 480 kilometrů za hodinu, cesta jim tak trvá výrazně déle než airbusům, vzhledem k velikosti je ale let levnější. Počet pasažérů záleží na úpravě kabiny a pohybuje se mezi 46 a 66 cestujícími.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...