Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

První lidé podstoupí léčbu kmenovými buňkami

Česko

GLASGOW Britští vědci připravují průkopnickou studii, která má odpovědět na otázku, zda je možné pacienty po mozkové mrtvici léčit pomocí kmenových buněk. Jde o velmi slibný způsob, jak zlepšit stav nemocných, vrátit jim řeč či zvýšit jejich pohyblivost. Dosud jedinou šanci na zlepšení zdravotního stavu po mrtvici poskytovala fyzioterapie. Léčba pomocí zárodečných kmenových buněk by ale měla pomoci i těm, jejichž stav se po fyzioterapii nezlepšil.

Pokusy však kritizují některé náboženské skupiny s poukazem na nedotknutelnost lidského života. Pro získání linie embryonálních kmenových buněk totiž bylo nutné zničit lidský zárodek.

Začátek klinických zkoušek je naplánován na druhé čtvrtletí tohoto roku. Lékaři budou léčbu pomocí embryonálních kmenových buněk testovat na lidech vůbec poprvé. Experimentální léčbě se podrobí celkem dvanáct pacientů, kteří budou rozděleni do čtyř skupin. Do zkoušek jsou zařazeni lidé, kteří mozkovou mrtvici prodělali před šesti až čtyřiadvaceti měsíci.

Hlavním cílem je ověřit, že léčba kmenovými buňkami pacienty neohrozí. Proto první skupině pacientů lékaři vpraví do mozku jen dva miliony zárodečných kmenových buněk. Další budou vystaveni vyšším dávkám. Postupně vědci chtějí dojít až k hranici dvaceti milionů buněk. To už je podle expertů dost na to, aby se zahájila regenerace mozku.

Při mozkové mrtvici (správněji cévní mozkové příhodě) v důsledku přerušení krevního zásobení dané oblasti odumře část mozkové tkáně. Pacient potřebuje okamžitou lékařskou pomoc a následnou péči, ovšem plně se uzdraví jen třetina nemocných. Část zemře a zbytek musí žít s trvalým poškozením mozku.

„Pokud metoda bude fungovat stejně jako na zvířatech, umožní růst nových buněk či regeneraci těch stávajících. Následkem toho by mělo dojít k obnovení funkcí mozku také u těch pacientů, kteří by se jinak uzdravit nemohli,“ říká Keith Muir, který bude řídit zkoušky v Jižní všeobecné nemocnici v Glasgow.

Výzkum probíhá v režii britské biotechnologické společnosti ReNeuron Group. Ta již získala souhlas k zahájení zkoušek od regulačních orgánů. Podobná žádost byla dříve v USA zamítnuta.

***

Po dodání dvaceti milionů buněk by se měla spustit regenerace mozku

Autor: