Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První moderní obchodní dům slaví výročí

Česko

OPAVA Prvnímu modernímu obchodnímu domu v Československu je osmdesát let. Honosné označení dávají odborníci obchodnímu domu Breda v Opavě, otevřenému 6. října 1928 jako největší stavba svého druhu v republice.

Duchovním otcem projektu a majitelem dnes památkově chráněného domu byl židovský obchodník David Weinstein. Firmu Breda & Weinstein, prodávající „krátké, stávkové a galanterní zboží“, vlastnil do roku 1910 napůl s Maxem Bredou, po němž dostal dům jméno.

Moderní svatostánek obchodu se rozhodl Weinstein vybudovat na místě již nevyhovujícího tříposchoďového obchodního domu na někdejším náměstí Císaře Františka Josefa – nynějším náměstí Republiky.

Návrh projektu si Weinstein vybral až napodruhé. Nelehký úkol svěřil krnovskému rodákovi Leopoldovi Bauerovi, tehdy již vyhledávanému profesoru architektury ve Vídni a autorovi budovy Obchodní a živnostenské komory v Opavě. Jeden ze zakladatelů architektonického stylu známého pod označením vídeňská secese vyprojektoval mimořádnou stavbu. Do přízemí nárožního sedmipodlažního paláce ze železobetonu a zdiva umístil pilíře a výkladní skříně. Dvě podlaží budovy ukryl pod zem. Do posledního patra umístil na rozdíl od zbytku budovy kruhová okna. Kromě pestré nabídky zboží vábila pozornost návštěvníků noblesní skleněná hala s kopulí ve druhém nadzemním patře.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: