Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První muž na Měsíci slaví 80 let

Česko

NAROZENINY

WAPAKONETA/PRAHA Jako první pozemšťan se dotkl svýma nohama povrchu Měsíce. Psal se 20. červenec 1969 a americký astronaut Neil Armstrong vstoupil mezi celosvětové celebrity. Dnes slaví osmdesáté narozeniny.

Posádku americké vesmírné lodi Apollo 11 spolu s ním tvořili Edwin Aldrin a Michael Collins. Po měsíčním povrchu se ale prošel jen velitel mise Armstrong s Aldrinem. Armstrong tehdy pronesl památnou větu o malém krůčku pro člověka, ale velkém skoku pro lidstvo. První měsíční procházku astronautů tehdy sledovalo půl miliardy televizních diváků.

Neil Armstrong se narodil 5. srpna 1930 na rodinné farmě u města Wapakoneta v Ohiu. V osmnácti letech vstoupil k námořnictvu, zvládl náročný letecký výcvik a v roce 1950 se jako pilot účastnil korejské války. Později dokončil studia leteckého inženýrství a stal se zkušebním pilotem. V roce 1962, poté co americký prezident John Kennedy odstartoval americký vesmírný program, byl Armstrong zařazen do výcviku astronautů v nově vytvořeném Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Do kosmu se poprvé podíval v březnu 1966 jako velitel lodi Gemini 8. Pak již následovala slavná mise Apolla 11, jež mu přinesla mnohá ocenění.

Po odchodu z NASA v roce 1971 působil Armstrong jako univerzitní profesor letecké mechaniky či jako konzultant u leteckých firem. V současnosti tráví čas většinou na své malé farmě na jihozápadě rodného Ohia.

Nedávno však spolu s dalším bývalým astronautem, Eugenem Cernanem, kritizoval úsporný plán vesmírných letů amerického prezidenta Baracka Obamy.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...