Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První emisní zóny by mohly fungovat už příští rok

Dopravní zácpa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní zácpa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na podzim příštího roku by mohly v českých a moravských obcích začít fungovat první nízkoemisní zóny. Umožnit by to mělo nařízení vlády, které předloží kabinetu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ke schválení letos v říjnu.

Pokud obecní zastupitelstva rozhodnou o vzniku zóny ihned po schválení nařízení, mohly by první omezení řidiči pocítit za rok. Emisní plakety pro vozidla budou podobné dálničním známkám a jejich distribuci zajistí obce s rozšířenou působností a Státní fond životního prostředí. Návrh dnes Chalupa představil médiím.

V budoucnu bude možné získat plaketu i od jiných distributorů, kteří projeví zájem. "Mohlo by se jednat o stanice technické kontroly, prodej by mohl probíhat i přes internet. Cena plakety bude 80 korun," uvedl ministr.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj bude zavedení nízkoemisní zóny plně v kompetenci obcí, protože právě obce prý nejlépe vědí, jaké jsou v nich podmínky, to se týká i Prahy. Dobu mezi přijetím nařízení vlády a říjnem 2013 mají podle ministra obce a řidiči na přípravu. Obce ale budou po přijetí nařízení moct rozhodnout o své vyhlášce kdykoli a lhůtu na přípravu prodloužit na delší období než rok.

Podle stáří a emisních kategorií budou auta rozdělena do čtyř pásem, přičemž nejstarším s nejvyššími emisemi - zaregistrovaným před rokem 1997 - plakety vydávány nebudou. Znamená to, že pro ně bude platit v obcích se zónami zákaz vjezdu. Chalupa nechtěl odhadovat, kolika aut se to dotkne.

Emisní kategorie

Kategorie dvě až čtyři budou odstupňovány podle emisí. Odlišovat je bude barva - červená pro druhou kategorii, žlutá pro třetí a zelená pro čtvrtou. Platnost plaket bude neomezená. Aby nebylo možné plaketu přenášet, bude na ní zaznamenána registrační značka vozidla.

Rozdělení automobilů do emisních kategorií se má lišit podle toho, zda jde o vozidla se vznětovými, či zážehovými motory. Přísnější podmínky přitom budou platit pro vznětové, tedy naftové motory, především s ohledem na emise jemného prachu, které patří k neproblematičtějším znečišťujícím látkám ve vztahu k překračování imisních limitů. Elektromobily, hybridní auta nebo vozy používající jako palivo bioplyn a bioethanol budou mít automaticky nárok na zelenou plaketu. Motorky zaregistrované před rokem 1993 budou spadat do první kategorie, mladší automaticky do čtvrté.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Pro záchranářské vozy, auta údržby či vozy tělesně postižených bude platit výjimka. Výjimku budou moct obce dát také dlouhodobě nemocným nebo zaměstnancům, jejichž pracovní doba jim nedovolí dopravit se do práce městskou hromadnou dopravou.

Plakety umožní vjezd do jakékoli obce, která na svém území nízkoemisní zónu vyhlásí. Vznikat mohou nízkoemisní zóny v lázeňských městech a v oblastech se znečištěným ovzduším, které zároveň mohou motoristé objet po silnici stejné nebo vyšší třídy.

Uznávání zahraničních plaket

Pro Moravskoslezský kraj, který trápí znečištěné ovzduší nejvíc, udělalo ministerstvo studii proveditelnosti pro obce nad 10 000 obyvatel. Hned by se podle ní daly zóny vyhlásit v sedmi ze 16 posuzovaných obcí - například v Opavě, Bruntálu a Třinci, třeba v Novém Jičíně to ale struktura silniční sítě zatím nedovolí. Zájem o zavedení emisní zóny projevilo lázeňské město Klimkovice. Podle Chalupy budou tyto lázně asi první obcí s nízkoemisní zónou. V Praze možnost vymezení zón posuzuje zvláštní pracovní skupina. Novinku po vzoru Německa zavedli do českého práva zákonodárci schválením novely zákona o ovzduší.

Chalupa nyní chce se zahraničními partnery jednat o vzájemném uznávání plaket za hranicemi, nejprve v Německu. Téma chce nastolit také příští týden na jednání visegrádské čtyřky.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...