26. prosince 2013 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První novoroční projevy: Havel mluvil o svobodě, Klaus o EU, Zeman o sobě

Václav Klaus, Miloš Zeman a Václav Havel na snímku z roku 2000. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus, Miloš Zeman a Václav Havel na snímku z roku 2000. | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA V porovnání s prvními novoročními projevy exprezidentů Václava Havla a Václava Klause se zdálo letošní vánoční poselství Miloše Zemana obsahově vyprázdněné. Zatímco Zemanovi předchůdci bilancovali, hodnotili, varovali a předpovídali, Miloš Zeman se omezil na hodnocení naplnění vlastních předvolebních slibů. Server Lidovky.cz přináší srovnání prvních novoročních projevů třech českých prezidentů.

Projev Václava Havla: svoboda, potřeba morálky a země nevzkvétající

Václav Havel pronesl první novoroční projev jako prezident (československé) republiky 1.1. 1990

V Havlově řeči se nejčastěji skloňovalo slovo svoboda, k níž se neustále vracel, když hodnotil úspěchy sametové revoluce. Vzpomenul na boj za svobodu nejen českého, ale i ostatních středoevropských národů. Dalším velkým tématem Havlovy premiéry novoročního projevu byla mravnost, na které podle něj T. G. Masaryk zakládal politiku. "Učme sami sebe i druhé, že politika by měla být výrazem touhy přispět ke štěstí obce, a nikoli potřeby obec podvést nebo ji znásilnit," pronesl tehdy Havel.

Nedostatek morálky Havel v roce 1990 pokládal za zásadní problém českého národa. "Morálně jsme onemocněli, protože jsme si zvykli něco jiného říkat a něco jiného si myslet," řekl Havel v projevu a zároveň se vymezil oproti lživým popisům stavu republiky, jak ho líčili komunisté. "Naše země nevzkvétá," pronesl slavnou větu. "Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit."

Zároveň představil vizi do budoucna: "Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku a proto má naději, že i člověk poslouží jí," zamýšlel se v lednu 1990 Václav Havel.

Klausův novoroční projev: Vstup do EU a úkoly pro politiky

Když první novoroční projev pronášel prezident Václav Klaus, psal se rok 2004, demokracie slavila výročí 15 let, samostatné Česko 11 let

Klaus se v novoroční řeči soustředil zejména na vstup České republiky do Evropské unie a s tím spojenými prvními volbami do Evropského parlamentu. Nabádal také, aby občané přistupovali k těmto volbám svědomitě.

Prezident upozornil na to, že se vstupem do EU nemají občané čekat nějaký převratný zvrat, ale spíše postupné začleňování se do nadnárodního celku. "Bylo to rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Zkusme této změny našeho státoprávního uspořádání využít k udržení či dokonce k posílení toho základního, co ke svému životu potřebujeme a co nám bylo tak dlouho odpíráno - naší svobody, naší demokracie a naší prosperity," uvedl Klaus v projevu.

Připomněl však také výhody života v demokratické zemi, která je "konsolidovaná" a "funkční" a upozornil na fakt, že ne všude ve světě to tak je: "Patříme k té šťastnější části světa, měli bychom to vědět a vážit si toho."

Obšírněji se Václav Klaus věnoval tématům, jejichž řešení by měli občané vyžadovat po tehdejší politické reprezentaci jako například problémy ve zdravotnictví, zadlužování země nebo boj s kriminalitou. Stejně jako Havel, i  Klaus zakončil řeč optimisticky: "Věřím, že toho jsme a budeme schopni, a proto se budoucnosti nebojme."

Miloš Zeman v prvním projevu skládal své účty

Zeman přesunul termín novoročního projevu na 26. prosince a nazývá jej vánočním poselstvím

Zatímco Václav Havel s Václavem Klausem bilancovali uplynulý rok a sdělovali lidem své vize a představy do let následujících, Miloš Zeman se zaměřil na skládání účtů za sliby, které voličům dal v předvolební prezidentské kampani. Oproti svým předchůdcům změnil také termín projevu, který přesunul na druhý svátek vánoční.´

"První novoroční projev přednesl 1. ledna 1949 Klement Gottwald. Ale je i druhý a hlubší důvod pro vánoční poselství, než je návrat k tradicím. Na Nový rok si obvykle dáváme předsevzetí, která mnohdy nesplníme," odůvodnil Zeman, proč k lidem promlouvá už o Vánocích.

ČTĚTE TAKÉ

Všech pět slibů, které dal českým občanům, prý dodržel. Patřil mezi ně příslib, že nebude vyhlašovat amnestie a až na výjimky udělovat milosti, zlepšení vztahů České republiky s institucemi EU, stabilizace Ústavního soudu a pravidelné odevzdávání části svého platu do fondu na splácení státního dluhu.

Za svůj nejtěžší úkol označil příslib snahy o sjednocování společnosti, kterou spatřuje ve vzniku Rusnokovy vlády. "Vláda sice podala demisi, ale byl jsem pod tlakem, abych jmenoval vládu v podstatě ve stejném složení s výjimkou osoby premiéra a se stejným programem," podotkl Zeman. Jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka podle svých slov vyvolal předčasné volby. K událostem minulého (povodně) nebo budoucího roku se současný prezident nevyjádřil. Celý letošní projev Miloše Zemana najdete ZDE.

vsvVěra Svobodová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!