29. května 2010 14:01, aktualizováno  15:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První odhady: Volební remíza mezi ČSSD a ODS

Nečas a Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nečas a Paroubek |

PRAHA Podle prvních odhadů skončily parlamentní volby remízou mezi ČSSD a ODS. Obě tyto strany získaly shodně 20 procent hlasů. Do sněmovny se zřejmě dostala také TOP09 (17 procent), komunisti (11 procent), Věci veřejné (11 procent) a lidovci (5 procent).

Pěti procentní hranici, nutnou pro vstup do sněmovny, podle odhadů nepřekročili zemanovci (4 procenta), zelení (3 procenta) ani Suverenita - blok Jany Bobošíkové (3 procenta).

Volební účast se odhaduje na 62 procent, což je o něco méně než před čtyřmi lety, kdy k urnám přišlo přes 64 procent voličů.

Straničtí lídři jsou zatím v hodnocení volebních odhadů opatrní. "Jsou to jen odhady a ty se zatím v minulosti netrefily. Nicméně situace je zajímavá, nabízí se celá řada potenciálních koalic," řekl europoslanec za ODS Jan Zahradil. Podle lídra ODS v Ústeckém kraji Petra Gandaloviče je strana připravena vytvořit středopravou koalici, pokud volby dopadnou přibližně tak, jak ukazují první odhady.

Šéf strany by měl do Malostranské besedy, kde ODS očekává výsledky voleb, dorazit kolem 15. hodiny. Bývalý šéf strany Mirek Topolánek podle informací LN nepřijede.

Zaražená ČSSD
"Odhad je překvapivý. Důležitá jsou ale reálná čísla. Není to nic fatálního, z čeho bychom měli vyvozovat důsledky," řekl reportérce LN místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Očekávám, že se výsledek sociální demokracie bude posouvat někam ke třiceti procentům," dodal.  Podle reportérky jsou však v Lidovém domě z výsledků zaražení. Otevřeně však nejistotu nikdo neprojevuje.

Spokojená s prozatímním výsledkem je TOP09. "Porazit komunisty byl náš sen," komentoval odhady místopředseda strany Miroslav Kalousek. Šéf strany Karel Schwarzenberg před volbami prohlásil, že za úspěch bude považovat třetí místo. Zatím tak může být spokojený i on.


John: chceme předstihnout komunisty
"Zatím jsou to jen odhady, nicméně s tímto výsledkem už lze něco dělat, prosazovat věci, které jsme slíbili voličům. Rádi bychom ještě předstihli KSČM," řekl reportérovi LN předseda Věcí veřejných Radek John.

První čísla vycházejí z průzkumu, který pro Českou televizi zpracovala společnost SC&C. Jedná se o takzvaný Exit Pool -agentura v pátek a sobotu oslovovala občany vycházející z volebních místností. Přesnost tohoto průzkumu záleží na tom, na kolik byli oslovení voliči upřímní a pravdivě sdělili, koho volili.

Volební komise nyní sčítají odevzdané hlasy. Výsledky oznámí na přebírací místa Českého statistického úřadu, která jsou rozmístěna po celé České republice. Odsud se data odešlou statistickému úřadu, který provede finální přepočítání a bude oznamovat průběžné oficiální výsledky voleb. Ty můžete sledovat i na stránkách serveru Lidovky.cz.

FOTOGALERII Z ČEKÁNÍ NA VÝSLEDKY VE VOLEBNÍCH ŠTÁBECH NAJDETE ZDE.

Lidovky.cz, spaŠárka Pálková, hsHelena Stinglová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz