7. října 2017 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První odvolí Češi v Argentině a v Brazílii. Nově se bude volit třeba v Senegalu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Volební urna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA  Volby českých poslanců začnou s jednodenním předstihem na americkém kontinentu. Důvodem je časový posun, kvůli kterému se na ambasádách v Americe bude volit už ve čtvrtek a v pátek. Bez tohoto opatření by bylo nutné ještě devět hodin po sobotním ukončení hlasování v Česku počkat se zveřejňováním výsledků na to, až by skončilo hlasování i na generálním konzulátu v Los Angeles.

Jako první budou moci volit poslance Češi na ambasádách v Brazílii a Argentině, a to ve čtvrtek 19. října v 19:00 středoevropského letního času. Hodinu poté se otevřou volební místnosti na Kubě, na východním pobřeží Spojených států a v Kanadě. Volební štafeta se z USA přesune podle časových pásem do Austrálie a Asie a skončí v Evropě a na africkém kontinentu, kde se bude podobně jako v Česku hlasovat standardně v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Volební místnosti budou otevřeny na 108 místech ve světě, a to převážně na českých velvyslanectvích nebo také v místech, kde působí čeští vojáci, například na základnách Balad v Iráku a Bagram v Afghánistánu. V porovnání s minulými sněmovními volbami čtyři místa přibyla.

Nově se bude hlasovat na konzulátu v čínském městě Čcheng-tu, na zastupitelských úřadech v keňském Nairobi, senegalském Dakaru, zambijské Lusace a kolumbijské metropoli Bogotě a na konzulátu v iráckém Irbílu. Volit se nebude na generálním konzulátu v Doněcku, který Česko uzavřelo v roce 2014 kvůli bojům na východě Ukrajiny, nebo na velvyslanectví v Libyi.

Možnost ovlivnit složení dolní komory českého parlamentu budou mít čeští občané, kteří trvale žijí nebo jen dočasně pobývají v cizině kvůli práci, studiu nebo rekreaci. Počet Čechů hlasujících v cizině se stabilně zvyšuje. 

Při premiéře před 15 lety přišlo hlasovat zhruba 3800 lidí, v roce 2006 jich bylo kolem 6700, o čtyři roky později 8222. K předčasným sněmovním volbám před čtyřmi lety se dostavilo na zastupitelské úřady 10.571 voličů z asi 14.000 zapsaných voličů.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz