11. srpna 2011 19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První oheň na Petrově boudě narafičili, tvrdí památkáři

Pohled na bývalou Petrovu boudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na bývalou Petrovu boudu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

ŠPINDLERŮV MLÝN/PRAHA Policejní vyšetřovatelé v Krkonoších stále čekají na laboratorní analýzu devastujícího požáru Petrovy boudy. Mezitím na povrch vylézají střípky informací o prvním, uhašeném ohni.

Ten opuštěnou boudu postihl letos 21. července. Tedy přesně v den, kdy aktuální stav kulturní památky chtěli zjistit památkáři. Neviděli však nic. Ve chvíli, kdy jim jednatel vlastníka Karel Janda odšrouboval boční dveře, se na celou delegaci vyvalil hustý dým. "Někdo to musel zapálit před naším příchodem," myslí si památkářka Vladimíra Paterová.

Nejdřív nic nechápala. "Hořela konstrukce schodiště, žádná velká škoda," pokračuje Paterová a dodává: "Spíš to byla demonstrace toho, že je běžné, že uvnitř přespávají Poláci a bezdomovci."

VÍCE O PETROVĚ BOUDĚ ČTĚTE ZDE:

Malý požár nejdřív uhasili svými minerálkami a dešťovou vodou v hrncích, pak přijeli pomoci i hasiči. Podle památkářky šlo jen o hru, kterou za dva týdny dovršil zničující požár.

Majitel však s podobnými názory nesouhlasí. "Kolem ohniště byly matrace a láhve od polského alkoholu, někdo tam chtěl přespat," reaguje jednatel Karel Janda. Dlouhodobě tvrdí, že se do objektu vkrádali narkomani.

PETROVA BOUDA

Památkáři chtěli vynést i truhly, to už nestihli
Při obědě na blízké Moravské boudě se ve stejný den stihlo domluvit, že další prohlídka Petrovky proběhne v polovině prázdnin. Ta se ale nekonala a v pondělí 1. srpna cenná bouda vyhořela.

Kromě jiného uvnitř zůstaly vzácné truhly, které památkáři nestihli odvézt do depozitáře.

VÍCE O NÁZORU PAMÁTKÁŘŮ ZDE:


I když se kolem zničení Petrovy boudy točí mnoho spekulací a nejasností, trestní oznámení dosud nikdo nepodal. "Žádný podnět k požáru neregistrujeme," informovala policejní mluvčí Věra Krejčová.

Ondřej Stratilík, Lidové noviny
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz