Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První oheň na Petrově boudě narafičili, tvrdí památkáři

Pohled na bývalou Petrovu boudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na bývalou Petrovu boudu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

ŠPINDLERŮV MLÝN/PRAHA Policejní vyšetřovatelé v Krkonoších stále čekají na laboratorní analýzu devastujícího požáru Petrovy boudy. Mezitím na povrch vylézají střípky informací o prvním, uhašeném ohni.

Ten opuštěnou boudu postihl letos 21. července. Tedy přesně v den, kdy aktuální stav kulturní památky chtěli zjistit památkáři. Neviděli však nic. Ve chvíli, kdy jim jednatel vlastníka Karel Janda odšrouboval boční dveře, se na celou delegaci vyvalil hustý dým. "Někdo to musel zapálit před naším příchodem," myslí si památkářka Vladimíra Paterová.

Nejdřív nic nechápala. "Hořela konstrukce schodiště, žádná velká škoda," pokračuje Paterová a dodává: "Spíš to byla demonstrace toho, že je běžné, že uvnitř přespávají Poláci a bezdomovci."

VÍCE O PETROVĚ BOUDĚ ČTĚTE ZDE:

Malý požár nejdřív uhasili svými minerálkami a dešťovou vodou v hrncích, pak přijeli pomoci i hasiči. Podle památkářky šlo jen o hru, kterou za dva týdny dovršil zničující požár.

Majitel však s podobnými názory nesouhlasí. "Kolem ohniště byly matrace a láhve od polského alkoholu, někdo tam chtěl přespat," reaguje jednatel Karel Janda. Dlouhodobě tvrdí, že se do objektu vkrádali narkomani.

PETROVA BOUDA

Památkáři chtěli vynést i truhly, to už nestihli
Při obědě na blízké Moravské boudě se ve stejný den stihlo domluvit, že další prohlídka Petrovky proběhne v polovině prázdnin. Ta se ale nekonala a v pondělí 1. srpna cenná bouda vyhořela.

Kromě jiného uvnitř zůstaly vzácné truhly, které památkáři nestihli odvézt do depozitáře.

VÍCE O NÁZORU PAMÁTKÁŘŮ ZDE:


I když se kolem zničení Petrovy boudy točí mnoho spekulací a nejasností, trestní oznámení dosud nikdo nepodal. "Žádný podnět k požáru neregistrujeme," informovala policejní mluvčí Věra Krejčová.

,
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Pronájem komerčního prostoru
Pronájem komerčního prostoru

Střelniční, Frenštát pod Radhoštěm, okres Nový Jičín
10 000 Kč/měsíc