Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

První pomoc se učí nebezpečně První pomoc se učí nebezpečně

Česko

PRAHA Byli jste na kurzu první pomoci? Pozor, možná vás něco naučili špatně. Učit první pomoc u nás může prakticky kdokoli, a ne vždy se přitom řídí nejnovějšími poznatky. Záchranáři z praxe to považují za velmi nebezpečné.

Výsledkem nekvalitně vedených kurzů první pomoci mohou být i zbytečná úmrtí. „Některé organizace nerespektují aktuální odborná doporučení a učí věci, které už nejsou pravda,“ tvrdí Ctirad Novák z kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice v Motole. Některá pochybení prý viděl na vlastní oči, když se školení účastnil jako pozorovatel.

Už řadu let se třeba v případě bezvědomí nedoporučuje zjišťovat tep postiženého. Lidé ve stresu si totiž pletou jeho tep se svým vlastním, který cítí v konečcích prstů. Mylně se pak domnívají, že oběh bezvědomého pracuje a nezačnou včas s masáží srdce. Přesto i dnes někteří lektoři laiky učí, aby pulz zjišťovali.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Vždy sice platí, že je lepší poskytnout první pomoc s drobnými chybami než vůbec, jenže poznatky posledních let podstatně zvyšují naději lidí v nejvážnějších stavech na přežití a na kvalitní život. „Bohužel amatérští lektoři první pomoci mohou být svou nekvalitní výukou a špatnými radami nebezpeční,“ potvrzuje lékař Jan Bydžovský, který první pomoc také učí.

Novák považuje situaci za tak špatnou, že založil sdružení a chce navrhnout změnu, která by nekvalitní výuce bránila. „Chtěli bychom docílit toho, aby byla zajištěná jednotná úroveň výuky první pomoci a také, aby byla lépe vymezená výuka na školách,“ říká Novák.

Otázka je, jestli pro regulaci najde podporu. Ředitel pražské záchranky a senátor Zdeněk Schwarz se k tomu staví skepticky. Podle něj bude účinnější, když se lidé sami naučí mezi kurzy rozlišovat. „Upozorňovali jsme už několikrát, že si kdekdo myslí, že je záchranář a že v tom může jiné školit. Stal se z toho normální byznys,“ říká Schwarz. Kurzy by měly mít akreditaci ministerstva školství.

„Všechny záchranné služby v krajích mají vzdělávací centra a touto problematikou se zabývají,“ doporučuje vlastní kurzy Schwarz. Kvalitní prý jsou i ty pořádané zdravotními školami. „I červený kříž se posunul dál a školí tak, jak má,“ tvrdí. Novák má ovšem špatné zkušenosti i s kurzy Českého červeného kříže, které patří k nejvyužívanějším. Podle prezidenta tohoto občanského sdružení Martina Jukla jsou ale pro všechny lektory závazné standardy publikované na oficiálních internetových stránkách červeného kříže.

Největším problémem přesto zůstává, že má kurz první pomoci málo lidí. Kdo nějaký absolvoval, měl by si jej navíc po několika letech zopakovat. Nejen proto, že se poznatky vyvíjejí. Hlavní důvod je, že člověk hodně zapomene.

Nabídka kurzů je široká. Dají se sehnat i takzvané zážitkové, při kterých se lektoři postarají, aby člověk hned tak nezapomněl, co se naučil. Simulují reálné situace, a tak výuku podpoří i emoce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!