Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První „šlápoty“ jsou staré přes 570 milionů let

Česko

HOUSTON, USA Američtí vědci oznámili objev vůbec nejstarších známých stop. Pokud je jejich interpretace nálezu správná, šlapali po Zemi první tvorové už před více než 570 miliony roky. Tím by se počátek éry komplexnějších živočichů oproti dosud uznávaným teoriím posunul o dalších 30 milionů let.

Zkamenělé stopy, které po sobě zřejmě zanechala stonožka, byly nalezeny v sedimentární hornině v americkém státě Nevada, uvedl vedoucí studie geolog Loren Babcock z Ohio State University. Objev Babcock oznámil na konferenci Americké geologické společnosti, která se v neděli konala v texaském Houstonu.

Tvor, který předběhl revoluci Dosud se mělo za to, že v prekambrijské éře evoluce nedospěla dál než k mikrobům a jednoduchým vícebuněčným organismům. To by existenci tvorů s nohama samozřejmě vylučovalo. Teprve na začátku prvohor, zhruba před 540-490 miliony let, měla proběhnout tzv. kambrická exploze. Tak vědci tradičně označují nástup rozmanitých druhů organismů. Typickými zástupci jsou například trilobiti či houby, ovšem z tohoto období pochází většina kmenů mnohobuněčných živočichů.

„O možnosti existence složitějších organismů už v ediakaru (tzv. mladší starohory, před 630-542 miliony let) se delší dobu uvažuje. Mohlo jít o měkké korály, některé členovce nebo hlísty. Chyběly však dostatečně přesvědčivé důkazy,“ říká Babcock. „Ovšem nález takového druhu, jaký se nám podařil v Nevadě, činí existenci vyšších druhů organismů mnohem pravděpodobnější,“ dodává americký profesor geologie.

Samotná fosilie je velmi nenápadná. Ve zkamenělině se dochovaly dvě paralelní linie malých teček, z nichž každá má v průměru kolem dvou milimetrů. Babcock stopy „s rozumnou mírou jistoty“ připisuje členovci podobnému stonožce nebo „červu s nohama“ s tělem širokým asi centimetr.

Tělo tvora, který zřejmě žil v mělkých vodách, se nezachovalo, což vzhledem k tomu, že jej tvořily jen měkké tkáně, není překvapující. Objevitelé stop přesto pátrání nevzdávají. Kromě Nevady se jako slibné oblasti jeví pobřeží Bílého moře, Namibie, jižní Austrálie, případně kanadský Newfoundland.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!