Zkamenělé stopy, které po sobě zřejmě zanechala stonožka, byly nalezeny v sedimentární hornině v americkém státě Nevada, uvedl vedoucí studie geolog Loren Babcock z Ohio State University. Objev Babcock oznámil na konferenci Americké geologické společnosti, která se v neděli konala v texaském Houstonu.
Tvor, který předběhl revoluci Dosud se mělo za to, že v prekambrijské éře evoluce nedospěla dál než k mikrobům a jednoduchým vícebuněčným organismům. To by existenci tvorů s nohama samozřejmě vylučovalo. Teprve na začátku prvohor, zhruba před 540-490 miliony let, měla proběhnout tzv. kambrická exploze. Tak vědci tradičně označují nástup rozmanitých druhů organismů. Typickými zástupci jsou například trilobiti či houby, ovšem z tohoto období pochází většina kmenů mnohobuněčných živočichů.
„O možnosti existence složitějších organismů už v ediakaru (tzv. mladší starohory, před 630-542 miliony let) se delší dobu uvažuje. Mohlo jít o měkké korály, některé členovce nebo hlísty. Chyběly však dostatečně přesvědčivé důkazy,“ říká Babcock. „Ovšem nález takového druhu, jaký se nám podařil v Nevadě, činí existenci vyšších druhů organismů mnohem pravděpodobnější,“ dodává americký profesor geologie.
Samotná fosilie je velmi nenápadná. Ve zkamenělině se dochovaly dvě paralelní linie malých teček, z nichž každá má v průměru kolem dvou milimetrů. Babcock stopy „s rozumnou mírou jistoty“ připisuje členovci podobnému stonožce nebo „červu s nohama“ s tělem širokým asi centimetr.
Tělo tvora, který zřejmě žil v mělkých vodách, se nezachovalo, což vzhledem k tomu, že jej tvořily jen měkké tkáně, není překvapující. Objevitelé stop přesto pátrání nevzdávají. Kromě Nevady se jako slibné oblasti jeví pobřeží Bílého moře, Namibie, jižní Austrálie, případně kanadský Newfoundland.