Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Česko

Koronavirus je v Česku. Premiér Babiš chce nechat zakázat všechny lety z Benátek a Milána

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil 1. března 2020 na briefingu v Praze výskyt prvních tří pozitivních případů koronaviru v ČR. foto: ČTK

Sledujeme online
Praha - Testy v neděli v České republice odhalily první tři případy nákazy novým typem koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že pozitivní nálezy se týkaly dvou lidí v pražské Nemocnici Na Bulovce a jednoho v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Všichni tři v poslední době přicestovali z Itálie. Jejich stav je dobrý a nic nenapovídá těžkému průběhu nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.
  15:59aktualizováno  19:06

ČR nepřistoupí k žádným karanténním opatřením, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde totiž o individuální případy lidí nakažených v cizině.

V Praze měl pozitivní test Čech ročníku 1952 a Američanka narozená v roce 1999. Muž se účastnil konference na univerzitě v Udine a s hygieniky byl v kontaktu od středy. Pobýval v domácí karanténě a stýkal se jen s manželkou. Itálie oznámila, že v zemi byly pozitivně testovány čtyři lidé, kteří se účastnily setkání profesorů na univerzitě v Udine, jež se konalo 20. února. Tři jsou docenti z Udine a jeden z Terstu.

Televize Nova v neděli uvedla, že jedním z nakažených v Česku je profesor z České zemědělské univerzity, což jí potvrdila i mluvčí univerzity Karla Mráčková. Podle ní škola neprodleně zavede opatření, která jí doporučí hygienici.

Američanka do Prahy přijela z Milána, kde studuje, a původně byla vyšetřena v motolské nemocnici. V Česku je podle Vojtěcha s kamarádkou z Ekvádoru, která vykazuje symptomy, ale její test byl negativní. Opakovat by se měl asi v pondělí. Podle šéfky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové úřady nyní zjišťují, s kým v Praze ženy přišly do styku.

V Ústí měl pozitivní test muž narozený v roce 1976, který s manželkou a dětmi pobýval na lyžařské dovolené v menším italském středisku Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko. Jeho rodina je v domácí karanténě.

Podle Krajské zdravotní, pod kterou ústecká nemocnice spadá, byl muž převezen na Bulovku. „Prakticky druhý den po návratu ho manželka dovezla na infekci a kontaktů tam bude minimálně, ale musíme to ještě ověřit,“ řekla ředitelka Krajské hygienické stanice se sídlem v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Středisko Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko, kde muž pobýval, je menší, níže položené rodinné lyžařské centrum v Dolomitech. Čeští lyžaři jej příliš nenavštěvují. Skipasy má společné se známým velkým střediskem Cortina d’Ampezzo, od něhož je ale vzdáleno 30 kilometrů. Pobyty v Auronzo di Cadore, v němž převažují modré sjezdovky vhodné pro děti a začátečníky, nejsou v nabídce velkých českých cestovních kanceláří.

Obec Auronzo di Cadore se nachází na alpském severu Itálie a má přes 3000 obyvatel. Podle italských médií je v tamní provincii Belluno 55 osob v karanténě. V souvislosti s Auronzo di Cadore se tento týden objevila v italských médiích zpráva, že zde zemřel na koronavirus starší člověk, později však byla označena za falešnou.

Všechny pozitivní testy podle pravidel přezkoumá laboratoř v Berlíně. Podle ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského jsou ale výsledky s velkou pravděpodobností přesné. Lidé, kteří byli v kontaktu s nemocnými, zůstanou v domácí karanténě. Lékaři, kteří vyšetřovali pacientku v Motole, postupovali podle preventivních pokynů. Budou dál v práci a budou sledovat svůj zdravotní stav.

Lidé, kteří byli v kontaktu s nemocnými, zůstanou v domácí karanténě, dokud nemají příznaky. „Jakmile se situace změní, budou krajské hygienické stanice i příslušná zdravotnická zařízení reagovat,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Jágrová dodala, že vyšetření v Motole se uskutečnilo podle pokynů a není třeba vyřazovat lékaře z práce. „Pacientka byla izolována, všichni byli v osobních ochranných pomůckách. Budou pouze sledovat svůj zdravotní stav, ale karanténní opatření se na ně vztahovat nebudou,“ uvedla.

Vojtěch uvedl, že lidé by měli zvážit cesty do rizikových regionů, pokud nejsou nezbytné. Především v severní Itálii existuje riziko nákazy, dodal. Uzavření hranic vyloučil, podle úřadů by šíření onemocnění nezastavilo, maximálně zpomalilo. České ministerstvo zahraničí aktuálně nedoporučuje do regionu Lombardie a Benátska cestovat do doby vyřešení sanitární situace.

ČR kvůli prvním případům nepřistoupí k žádným karanténním opatřením. Podle Vojtěcha by byla na místě až ve chvíli, kdy by se virus začal po ČR šířit a infikovali se další lidé v řádu desítek či stovek. Lidé by podle něj neměli cestovat do rizikových regionů, pokud to není nutné. Diplomacie aktuálně nedoporučuje do regionu Lombardie a Benátska cestovat do doby vyřešení sanitární situace.

Itálie oznámila, že v zemi byly na novou nemoc pozitivně testovány čtyři osoby, které se účastnily setkání profesorů na univerzitě v Udine. To se konalo 20. února. Tři jsou docenti z Udine a jeden z Terstu.

Výběr událostí kolem nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru (Česká republika v neděli ohlásila první tři případy nákazy tímto koronavirem):

1. prosince 2019 - V čínském městě Wu-chan v centrální provincii Chu-pej se - podle výsledků pozdějšího výzkumu zdravotníků - objevil první případ nákazy člověka novou formou koronaviru.

31. prosince 2019 - Úřady z Wu-chanu informovaly Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o 27 případech pacientů se zápalem plic neznámého původu. Jednalo se o stánkaře z tržnice s mořskými plody, jež byla později identifikována jako místo, kde se nový koronavirus poprvé objevil.

8. ledna 2020 - WHO informovala, že epidemii v Číně mohl způsobit nový typ koronaviru.

11. ledna 2020 - Čína informovala o prvním úmrtí na nové onemocnění.

13. ledna 2020 - O prvním nakaženém mimo území Číny informovalo Thajsko.

21. ledna 2020 - Čínské úřady oznámily, že nový koronavirus se může šířit z člověka na člověka.

23. ledna 2020 - Čína odvolala všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku. Úřady také prakticky izolovaly Wu-chan s 11 miliony obyvatel, do karantény se později dostala i další města, kde celkem žijí desítky milionů lidí.

24. ledna 2020 - Ve Francii se jako v první evropské zemi objevily dva případy nákazy novým koronavirem.

29. ledna 2020 - Řada leteckých společností začala rušit všechny přímé spoje s pevninskou Čínou.

- Světová atletická federace zrušila halové mistrovství světa, které se mělo od 13. do 15. března konat v čínském Nan-ťingu.

30. ledna 2020 - Rusko se rozhodlo uzavřít svou hranici s Čínou na Dálném východě.

  • České ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany.
  • WHO kvůli epidemii vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Organizace tak učinila teprve pošesté ve své historii.
  • Čínské úřady informovaly, že nový typ koronaviru se už rozšířil do všech oblastí a provincií země včetně Tibetu.

2. února 2020 - Filipíny oznámily první úmrtí v důsledku nového koronaviru mimo Čínu.

3. února 2020 - Česká vláda rozhodla o přerušení všech přímých leteckých spojů mezi Českem a Čínou.

- Čínští vědci oznámili, že hlavním zdrojem nákazy byli s největší pravděpodobností netopýři.

4. února - V Jokohamě zakotvila výletní loď Diamond Princess, na jejíž palubě se nacházelo 3400 cestujících a členů posádky a na které vypukla epidemie nové nemoci. Tamní úřady se rozhodly držet loď v karanténě, na lodi dosud onemocnělo 706 lidí a 100 se již uzdravilo.

5. února 2020 - Čínská televize uvedla, že vědci na univerzitě v Če-ťiangu našli účinný přípravek na léčbu nakažených. Podobně experti v Británii televizi Sky News řekli, že učinili zásadní průlom ve vývoji vakcíny.

11. února 2020 - WHO začala označovat nemoc způsobenou novým typem koronaviru jako COVID-19. WHO také uvedla, že vakcína proti viru by mohla být k dispozici za 18 měsíců.

12. února 2020 - Automobilová federace FIA odložila na neurčito Velkou cenu Číny formule 1 v Šanghaji, která se měla konat 19. dubna.

13. února 2020 - Japonsko oznámilo jako druhá země po Filipínách mimo Čínu úmrtí na COVID-19.

15. února 2020 - Francie ohlásila první případ úmrtí na COVID-19. Francouzský případ byl první mimo Asii a první v Evropě.

20. února 2020 - Rusko z obavy před novým koronavirem dočasně zakázalo do země vstup čínským občanům.

25. února 2020 - První dva případy nákazy potvrzeny v Rakousku.

28. února 2020 - Kvůli koronaviru byl zrušen letošní ročník mezinárodního autosalonu v Ženevě.

29. února 2020 - USA oznámily první úmrtí na koronavirus.

1. března 2020 - Česká republika ohlásila první tři případy nákazy novým koronavirem.

Autoři: ,