Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Dezinfekce došla, vyrobte si ji sami doma. Přípravu zvládnete z běžně dostupných surovin, radí WHO

Testování na přítomnost nového typu koronaviru ve vzorku. foto: Reuters

Recept
PRAHA - S šířící se nákazou koronavirem začínají v Česku i dalších zemích chybět dezinfekční gely. Stát chce proto zakázat vývoz dezinfekce do zahraničí, ministerstvo zdravotnictví má totiž silné signály o jejím nedostatku v různých institucích. Navíc lidé tyto gely hromadně nakupují a v obchodech jsou tak vyprodané. Světová zdravotnická organizace (WHO) nabízí návod na přípravu, abyste je nemuseli složitě shánět.
  5:00aktualizováno  4. března 12:23

Epidemiologové napříč světem se shodují, že nejdůležitější v boji s koronavirem způsobujícím nemoc Covid-19 je mít čisté ruce. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala návod, jak si dezinfekční gel efektivně připravit svépomocí.

‚Dezinfekce došla, použijte mýdlo.’ Česko může na antibakteriální prostředky čekat i několik týdnů

K přípravě bude zapotřebí dobře vyčištěná nádoba s ryskou a uzávěrem, injekční stříkačka, litrová lahev čistého alkoholu (96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol), 3% peroxid vodíku a glycerol (známý také jako glycerín). Vše by mělo být běžně dostupné v drogériích či lékárnách. Hodit se mohou také ochranné rukavice, nejsou ale nezbytné. 

Příprava začíná

Na začátku je potřeba vzít čistou nádobu, kde je vyznačena hladina jednoho litru a nalít do ní 830 mililitrů alkoholu. Poté pomocí připravené stříkačky naberte 42 mililitrů peroxidu vodíku, přidejte jej do alkoholu a vše pořádně promíchejte. Zbývá ještě přidat 15 mililitrů glycerolu, což nepůjde úplně lehce, glycerol má velkou hustotu. Ale ještě než začnete, již použitou stříkačku pro jistotu sterilizujte převařenou vodou.

Následně tedy naberte 15 mililitrů glycerolu a přidejte ho do nádoby k alkoholu a peroxidu vodíku. Vše důkladně uzavřete a poté promíchejte. Pak už zbývá jen celý obsah dolít do výše 1 litru vychlazenou převařenou vodou a znovu zamíchat. Pro co nejlepší možný výsledek je nejlepší vyrobený dezinfekční gel nechat tři dny uzavřený odstát a poté jej můžete beze strachu používat. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!