Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prvním narozeným dítětem letošního roku je Viktorka. Holčička se narodila minutu po půlnoci v Plzni

Česko

  12:38
Praha - První dítě letošního roku se narodilo minutu po půlnoci ve Fakultní nemocnici Plzeň. Viktorie měří 50 centimetrů, váží 3330 gramů a je zdravá. Pomyslný závod o první miminko roku jen o několik minut prohrála novorozeňata v Ostravě, v Ústí nad Labem, v Kolíně či v Břeclavi, řekli zástupci jednotlivých nemocnic a porodnic.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Jako druhý letos na svět přišel dvě minuty po půlnoci Tomáš v Městské nemocnici Ostrava. Vážil 3650 gramů a měřil 50 centimetrů. Jeho maminka je z Vřesiny u Hlučína na Opavsku. V Moravskoslezském kraji se také jen o deset minut později narodil Mikuláš, a to v Nemocnici Agel Ostrava-Vítkovice.

‚Dítě počká.‘ Páry ze strachu z covidu odkládají početí, to ale nahrává neplodnosti

Třetí místo společně obsadily holčičky Ema a Daniela. Ema se narodila v kolínské porodnici v 0:03. Váží 3710 gramů. Ve stejný čas na svět přišla i Daniela v nemocnici společnosti Krajské zdravotní (KZ) v Mostě, její maminkou je Miriam Nykodýmová z Litvínova. Vážila 3410 gramů a měřila 50 centimetrů.

Prvním dítětem narozeným v roce 2021 na jihu Moravy se stala holčička Rozálie, která se narodila v Nemocnici Břeclav čtyři minuty po půlnoci. V Olomouckém kraji prvenství získala v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc Natálie, která na svět přišla dvanáct minut po půlnoci. O 14 minut později přivítali ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové Ivana, jeho maminka je ze Slovenska. V Pardubickém kraji se jako první narodil 38 minut po půlnoci v nemocnici ve Svitavách Tadeáš, jeho matka je z Jedlové u Poličky.

Nemocnice může dívku očkovat proti tetanu i přes nesouhlas matky, rozhodl soud. Dítě ale zmizelo

V úvodní hodině letošního roku se stihla narodit ještě Inna v českobudějovické nemocnici, a to v 0:52. Podle zástupců nemocnice se má čile k světu. O asi čtvrt hodiny později se narodilo také první pražské dítě, a to v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí.

Prvním dítětem na Vysočině se stal Mikuláš Hausknecht, jeho matka Lucie je z Hrotovic. Narodil se v nemocnici v Třebíči v 1:26. Ve Zlínském kraji si prvenství připsala Ela, která se narodila v 02:05 v porodnici Kroměřížské nemocnice, její maminka Kristýna Šumberová je ze Zdounek na Kroměřížsku.

První miminko v Libereckém kraji se na Nový rok narodilo v Jilemnici. Malá Mariana Bartoníčková přišla na svět ve 2:24, rodiče ale přijeli ze sousedního Královéhradeckého kraje, z Jičína. Prvním miminkem narozeným v Karlovarském kraji je holčička Zora, která přišla na svět v Nemocnici Sokolov.

Autor: