Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další prvorepubliková vila šla k zemi. Ztratila původní výraz, tvrdí památkáři

Česko

  16:46
PRAHA - Z památkové zóny v pražských Starých Střešovicích zmizela další prvorepubliková vila. Podle zjištění serveru Lidovky.cz památkáři souhlasili s demolicí domu v šesté městské části, protože šlo údajně o architektonicky průměrnou stavbu, která již nepatřila do „ohniska“ památkové zóny. Na místě její majitel plánuje postavit nový třípodlažní dům.

Demolice vily na náměstí Před Bateriemi ve Starých Střešovicích. foto: ČTK

Dvoupodlažní rodinná vila postavená na konci 20. let minulého století stála v památkové zóně ve Starých Střešovicích naproti evangelickému kostelíku. Z náměstí Před Bateriemi ale prvorepubliková stavba během minulých dní zmizela. Její zbourání, na rozdíl od demolice dvou domů v historicky cenné lokalitě Ořechovka, za jejichž zničení padly pokuty, tentokrát úřady posvětily. 

„Demolice byla stavebním úřadem i památkáři hlavního města Prahy odsouhlasena, a to již v roce 2013,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. 

Podle informací serveru Lidovky.cz úředníci s demolicí souhlasili kvůli vlhkosti, která narušila zdivo v suterénu. Dům měl ale podle dokumentu, který má redakce k dispozici, i jiné vady: stropnice v prvním podlaží byly nahnilé a fasáda vykazovala vlivem vzlínající vlhkosti značné poškození. 

Demolice vily na náměstí Před Bateriemi ve Starých Střešovicích.
Demolice vily na náměstí Před Bateriemi ve Starých Střešovicích.

Památkáři z pražského magistrátu navíc tvrdí, že vila leží mimo „hlavní ohnisko zájmu památkové péče v rámci předmětné zóny, které tvoří zejména dochovaný soubor původně venkovských, převážně klasicistních staveb z 18. - 19. století a kostel sv. Norberta s farou“. Objekt podle nich postupně ztratil svůj původní výraz a historický charakter stavby. 

Firma navrhářky Matragi zbourala chráněnou vilu. Pokuta? 150 tisíc

Doporučují ale, aby některé hodnotné prvky nyní nevyužívaného objektu - kování oken a jednoramenné schodiště s balustrádou z haly do patra - byly zachovány k dalšímu využití.

Majitel chce na místě vily postavit třípodlažní budovu určenou pro bydlení. Stavební úřad však od roku 2013, kdy bylo vydáno souhlasné stanovisko, novou výstavbu už neprojednával.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat