Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Psali o nich v depeších, teď jsou premiéři pod palbou

Česko

DOMÁCÍ POLITIKA

LUBLAŇ/PRAHA Obvinění, která se objevila na serveru WikiLeaks, měla v některých zemích citelný dopad i na domácí politiku. Ve Slovinsku se terčem kritiky stal premiér Borut Pahor, v Turecku se začala kývat židle pod předsedou vlády Recepem Tayyipem Erdoganem a jejich italskému kolegovi Silviu Berlusconimu zveřejněné informace notně přitížily.

Šéf slovinské vlády se dostal do úzkých poté, co se objevily diplomatické dokumenty pojednávající o vězních z Guantánama. V jedné z depeší z Lublaně se totiž psalo, že by Slovinci i jednoho ze zadržovaných mužů přijali, ale výměnou za symbolické gesto chtějí dvacetiminutové setkání prezidenta Baracka Obamy právě s Borutem Pahorem. Ten nyní rezolutně popírá, že mělo k nějakému takovému „handlu“ dojít. Americká strana si prý vše špatně vyložila. Očistit svou pověst ale Pahor musí i v očích občanů své země. Objevilo se množství kritiků, zejména z opozice, kterým vadí naznačená „servilnost“ slovinské politiky. „Nejsme servilní, máme suverénní zahraniční politiku a Slovinci se nemají za co stydět,“ brání se Borut Pahor.

Na adresu tureckého předsedy vlády Erdogana se objevila „hmatatelnější“ obvinění. V depeši z roku 2004 se totiž psalo: „Slyšeli jsme ze dvou zdrojů, že Erdogan má osm bankovních účtů ve švýcarských bankách. (Erdoganovo) tvrzení, že jeho bohatství pochází ze svatebních darů, které dostal jeho syn, a že turecký podnikatel platí náklady na studia v USA pro všechny čtyři Erdoganovy děti, zní nepřesvědčivě.“ Turecký premiér na toto tvrzení reagoval pobouřeně s tím, že není vůbec pravdivé. A v případě opaku zmínil dokonce rezignaci. „Nemám ve švýcarských bankách ani jednu tureckou liru. Již jsem oznámil vůdci opozice i dalším lidem, že jestliže se prokáže opak, ze své pozice odstoupím,“ citovala Erdogana americká CNN.

První skutečnou oběť mají ale WikiLeaks v Německu. Ministr zahraničí Guido Westerwelle z FDP již odvolal šéfa své stranické kanceláře Helmuta Metznera. Jak totiž z depeší vyplynulo, právě on donášel často důvěrné informace americkému velvyslanectví v Berlíně.

Berlusconiho aféry s mladičkými sexuálními společnicemi jsou snad nekonečné. Nyní ale jeho kritikům vadí i informace, které se objevily v depeších. Jak totiž psal americký velvyslanec v Římě, „podle našich zdrojů Berlusconi a jeho blízcí přátelé osobně profitují z mnoha energetických dohod uzavřených mezi Itálii a Ruskem“. Italský premiér to odmítá s tím, že mu nejde o osobní zájmy, ale o blaho Italů. Nicméně 14. prosince by se mělo v zemi hlasovat o důvěře vládě a více než 100 zákonodárců Berlusconiho vyzvalo, aby odstoupil.

***

KRITIKA

* Slovinský premiér Borut Pahor je kritizován za příliš servilní politiku vůči Američanům. Šéf turecké vlády Recep Tayyip Erdogan za to, že podle depeší má osm účtů ve švýcarských bankách. * Italům se zase nelíbí, že podle diplomatických dokumentů Silvio Berlusconi osobně profitoval z dohod mezi Itálií a Ruskem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!