Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Psalo se před 20 lety - Maďarská televize dává prostor Havlovi a Dubčekovi

Česko

Jiří Suchý: Strach už opadá

SAMIZDAT

* Pane Suchý, proč jste podepsal Několik vět?

Ta petice má celou řadu bodů, které se mi zdály velice rozumné. Líbila se mi věta žádající dialog. Že by mi mohl představitel státu vysvětlit, jak je to s ekologickou situací, proč jsme pozadu za celým světem, proč řídící síla setrvává.

* Podobná hysterie vypukla v 70. letech v souvislosti s Chartou 77. Tehdy vznikla řada „antichart“.

Tvůrci pop-music se sešli v Divadle hudby, přenášela to televize. Za mnou přijel posel z Pragokoncertu se zdvořilou otázkou, zda bych se této akce zúčastnil. Musel jsem se zasmát, poněvadž Pragokoncert byla instituce, která mi kazila veškeré možnosti výjezdu s divadlem.

* Pravděpodobně dost jich tam nebylo zcela dobrovolně.

Byl jsem jedním z mála, kteří se nezúčastnili. Účastníci se mi pak chodili omlouvat, jako bych je za to odsuzoval. Já je neodsuzoval, poněvadž vím, že každý k tomu měl své důvody, a nechť si myslí každý, co chce. Přiznávali se mi, že to udělali z určitého pocitu strachu.

* Dnes je tento strach menší.

Zaplaťbůh, strach už z lidí trochu opadá. Abych byl spravedlivý, je to částečně i na vrub státní moci, jejíž tlak trochu polevil.

* Jak jste se ocitl v roli „opozičníka“?

Začal jsem pracovat v 50. letech. Byl jsem mladý člověk, který neměl žádné politické představy nebo názory. Nikdy jsem se v politice neexponoval - nebyl jsem ani proti, ani pro. A tehdy - hlavně Svaz mládeže, potom i stranický tisk - mě začali strašně osočovat za to, že jsem zpíval, co jsem měl rád: písničky ovlivněné jazzem a tehdejším rock’n’rollem. Najednou jsem byl představitelem nějaké zvrhlé kultury.

* Jak to bylo později?

Vroce 1962 se na nás přišlo podívat předsednictvo ÚV KSČ v čele s Hendrychem a Kouckým. Po představení přišli za námi a divili se: „Co vám vlastně vytýkají? Nám se to líbilo, dobře jsme se bavili. Vždyť je to vlastně pokrokové. Co byste potřebovali?“ „Divadlo,“ odpověděli jsme. „A víte o nějakém?“ „Ano,“ říkal jsem, „v Loutce.“ A najednou jsme měli divadlo. A od té chvíle jsem byl loajální občan, protože já jsem v podstatě apolitický člověk.

* Jak je to teď?

V 70. letech jsem byl za totéž, zač mě předtím chválili, postihován. Pak mě zarazily lednové události na Václavském náměstí a Havlovo zatčení. Tak mě to rozčílilo, že jsem se připojil k petici kulturních pracovníků.

Vladimír Hanzel, Lidové noviny

ZPRÁVY ČTK

Fučíkova cena pro Kojzara

Ceny za nejlepší články v ústředním a místním tisku, za agenturní zpravodajství, rozhlasové a televizní relace, novinářské fotografie, kresby a publicistické filmy v 35. ročníku celostátní novinářské soutěže Julia Fučíka byly dnes odevzdány na Bratislavském hradě. Tohoto aktu se zúčastnil člen sekretariátu ÚV KSČ Zdeněk Hoření, člen předsednictva a tajemník ÚV KSS Gejza Šlapka, členové sekretariátu ÚV KSS Štefan Bachár a Jozef Kiss a další. Hlavní cenu převzal kolektiv redaktorů Rudého práva Marie Boudová, Jiří Janouškovec, Jaroslav Kojzar a Karel Walter za významné publicistické materiály přispívající k boji za přestavbu naší společnosti a odhalující skutečné záměry protivníků socialismu.

Před celostátní konferencí SSM

Za 52 dní - 11. listopadu -zahájí v pražské Lucerně své dvoudenní jednání I. celostátní konference SSM. Projedná především program nazvaný „Náš program - přestavba a demokratizace“, jímž se SSM bude řídit do svého V. sjezdu. Jak zdůraznil člen sekretariátu ÚVKSČ a předseda ÚV SSM Vasil Mohorita, konference má zahájit velkou diskusi o životě a postavení mládeže v ČSSR. V odpovědi na otázku, zda se SSM neobává možnosti vzniku jiných mládežnických organizací v naší zemi, Vasil Mohorita uvedl, že rozhodující je, jaké cíle by si tato seskupení kladla, koho by sdružovala a jak široký by byl jejich vliv na naši mladou generaci. SSM, řekl, si nikdy nedělal monopol na československou mládež, nikdy ve svých řadách nesdružoval více než 43 procent mladých lidí.

TAJNÉ PRO ÚV KSČ

Zemědělci nemístně šetří Poznatky OV KSČ Olomouc ukazují, že nové ekonomické podmínky hospodaření nutí zemědělské podniky k šetření i tam, kde to není žádoucí. Například jsou zjišťovány úspory v intenzifikačních vkladech, v nákupu a opravách techniky apod. Jsou vyjadřovány obavy, aby se to nepromítlo do změny orientace výrobců zemědělské techniky a specializovaných opraven na jinou činnost. I v tomto okrese je požadováno dořešit zápůjčky krmného obilí a zajistit stanovenou produkční účinnost krmných směsí. Dále je signalizováno, že se některé podniky nevyrovnají s dopady vyplývajícími ze zvýšení ceny motorové nafty. Předsedové JZD tohoto okresu nesouhlasí s tím, aby byla zdůrazňována poskytovaná dotace zemědělství a potravinářskému průmyslu ve výši 60 mld. Kčs, neboť se na nákladech zemědělskopotravinářského komplexu podílejí ze dvou třetin i dodavatelská odvětví.

Maďarská TV útočí na ČSSR

V jižních částech Středoslovenského kraje narůstají kritické připomínky na nepokrytí některých oblastí signálem Československé televize. Vede to ke zvýšené sledovanosti televize maďarské. Negativní ohlas přitom vyvolává zejména její program Panorama, ve kterém jsou často přímé útoky proti Československu. Rovněž v Západoslovenském kraji komunisté požadují, aby naše nejvyšší stranické orgány odmítly činnost sdělovacích prostředků MLR jako hrubé zasahování do vnitřních záležitostí naší země tím, že dávají prostor takovým lidem, jako je Dubček, Havel apod.