Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Psychologové: Je to globální epidemie

Česko

Internet, virtuální světy a platformy, na kterých lidé mohou změnit svůj status, žít paralelní život, poznat nové přátele nebo vydělat - i utratit - peníze, jsou stále větší a dokonalejší. Jenže tato dokonalost má i svůj vedlejší efekt - závislost. „Je to podobné jako závislost na drogách. Hráč, když sedne k počítači, nabudí svůj organismus a jeho tělo začne vyplavovat látky podobné opiátům,“ říká psycholožka Zdeňka Košátecká.

Místnost, počítač a pizza Hráče na virtuálním prostředí přitahuje fakt, že v něm získávají jinou identitu. Problém však vzniká ve chvíli, kdy se ve své nové identitě příliš zabydlí a pak přestávají zvládat svůj normální život. „Takovému člověku většinou stačí jenom místnost, kde spí, a počítač,“ popisuje Magdalena Frouzová, další z psychologů, kteří se počítačovými závislostmi v Česku zabývají.

Ti, kteří virtuálním hrám propadli, si nedělají velkou hlavu ani se stravováním. Většinou si vystačí jen s jídlem objednaným přes internet. Některé aplikace, jako například Second Life, už mají přímo vybudovaný systém pro objednání pizzy, aby hráč nemusel ani na chvilku hru přerušit.

Co se týče majetkových poměrů hráčů, zpravidla nejde o chudé lidi. Svou vysokou počítačovou gramotnost totiž dokážou zužitkovat. „Většinou se umí na internetu pohybovat tak dobře, že jsou schopni peníze různými způsoby vydělat. Mnozí z nich dovedou hrát třeba i na burze,“ vysvětluje Frouzová.

Atraktivnost her a sociálních sítí je podmíněna tím, v jaké míře jsou interaktivní. Důkazem je třeba úspěch Facebooku, který mnoha lidem nahrazuje fyzický kontakt. Psychologové dokonce hovoří o globální epidemii s tím, že hranice mezi virtuálním světem a realitou se mnohdy už nedá zcela přesně určit.

A jak se pozná, že člověk, který tráví hodiny na počítači, má problém? Záleží na individuálním posouzení. Jedním z jednoznačných rysů je, že nezvládá pravidelný režim, málo spí, má problém komunikovat a nedokáže mít běžné vztahy. „Závislý člověk ztrácí zájem o běžné dění v rodině. Ztrácí zájem o studium, kariéru,“ doplňuje Zdeňka Košátecká.

Nejseš hlupák, jsi génius Psychologové se při léčbě závislostí na počítačových hrách většinou snaží navodit pravidelný režim. „V psychologickém programu se snažíme lidem implementovat myšlenku, že jsou ve skutečnosti lepší, chytřejší a úspěšnější. A když se to podaří, ten člověk se tak mnohdy začne opravdu chovat,“ dodává Magdalena Frouzová.

Nutno dodat, že existují i hráči, kteří mají vše pod kontrolou. Díky schopnosti získávat stále nové informace z internetu jsou psychology označováni spíš za nadstandardní než za lidi narušené.

***

Problém vzniká, když se hráč ve své nové identitě příliš zabydlí a přestává zvládat svůj normální život.

Autor: