Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Puerto, Sevilla je s tebou

Česko

REPORTÁŽ

SEVILLA Příjemný vánek ovívá v teplém odpoledni zdi sevillského stadionu. U vchodu číslo šestnáct planou tisíce svíček, postarší paní pokládá vedle květinu.

Na železných vratech, pod obrovskou šestnáctkou, se v záplavě nápisů vyjímá: „Puerta, amigo, Sevilla está contigo (Puerto, příteli, Sevilla je s tebou).“

Šestnáctku na dresu nosil obránce FC Sevilla Antonio Puerta, kterého 25. srpna v ligovém utkání s Getafe postihl srdeční kolaps. O tři dny později jeho srdce dotlouklo v nemocnici navždy...

Jeden z největších talentů evropského fotbalu, který v květnu rozhodl penaltový rozstřel ve finále Poháru UEFA, zanechal po sobě těhotnou snoubenku Mar.

I proto je tragédie dvaadvacetiletého španělského reprezentanta v Seville živá i více než měsíc po jeho úmrtí. K pietnímu místu se den co den scházejí stovky lidí.

Památku Puerty uctí i slávisté

Smrt místního rodáka spojila dokonce nenáviděné skupiny sevillských rivalů. Kolem stadionu vedle sebe tak leží dresy FC a zelenobílá trika Betisu.

Na poslední cestu přišly Puertu vyprovodit tisíce lidí. Skandování „Puerta, amigo“ nebralo konce.

Památku zesnulého mladíka před dnešním utkáním uctí i slávisté. Kapitán Stanislav Vlček položí květinu v blízkosti jedné z branek. Na místo, kde Puerta zkolaboval.

„Není to příjemné, co se dá dělat. Když se od toho dokázali oprostit hráči Sevilly, musíme my taky. To je holt život,“ pravil Vlček před včerejším tréninkem na stadionu Ramóna Sancheze Pizjuána.

Do ochozů padesát let starého stánku se vměstná přes čtyřicet tisíc diváků, kapacita má být dnes večer naplněna. Sevilla se chystá na domácí premiéru v milionové soutěži, podobně jako před dvěma týdny Slavia. A stejně jako na Strahově i zde včera zněly tóny hymny Ligy mistrů a zkoušel se slavnostní nástup.

Před jednadvaceti lety byl stadion Ramóna Sancheze Pizjuána svědkem triumfu Steauy Bukurešť, konkurenta ve skupině. Rumunský tým zde dobyl Pohár mistrů evropských zemí, předchůdce dnešní Ligy mistrů.

Bude mít dnes večer důvod k oslavě i Slavia?

O autorovi| ROBERT NEUMANN, (od zpravodaje LN ve Španělsku)

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat