Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Půjčit si peníze bude bezpečnější

Česko

Od nového roku díky zákonu získají žadatelé o úvěr vyšší ochranu. Naopak věřitele čeká více povinností

PRAHA Pokuta až pět milionů korun bude od nového roku hrozit nepoctivým splátkovým firmám, které se budou snažit vnutit klientům nevýhodné půjčky. To je jen jedno z opatření, které zavádí nový zákon zvyšující ochranu zájemců o úvěry. Návrh zákona včera schválil Senát, banky i oslovené splátkové firmy tuto změnu vítají.

„Myslíme si, že tento zákon pomůže zprůhlednit finanční trh a zároveň pomůže zákazníkovi lépe se orientovat v této oblasti,“ řekl Ondřej Holoubek, mluvčí společnosti Provident Financial.

Vládní návrh zákona, který nyní čeká již jen na podpis prezidenta, by měl od nového roku zavést nová práva pro zájemce o půjčky a nové povinnosti pro jejich poskytovatele. Nově tak klienti budou moci do dvou týdnů bez udání důvodu odstoupit od úvěrové smlouvy nebo splatit svůj úvěr předčasně, aniž by se přitom vystavovali sankcím.

„Tento krok nemusí být spotřebitelem nijak zdůvodňován a věřitel nesmí vůči němu v tomto případě uplatnit jakoukoli sankci,“ uvedl vicepremiér Jan Kohout. Některé firmy působící v oblasti spotřebitelských úvěrů však tyto výhody nabízejí již dnes, aniž je k tomu vybízí zákon.

„Naši klienti mohou již nyní bezplatně odstoupit do smlouvy do 14 dnů,“ řekl Holoubek. Provident Financial zároveň svým zákazníkům umožňuje vrátit půjčené peníze před původním datem splatnosti, V tomto případě klienti dokonce dostanou za předčasné splacení slevu z celkové výše vracené částky.

Podobně vstřícná je k zákazníkům i společnost Home Credit. „Možnost odstoupení od smlouvy umožňujeme klientům u některých produktů již nyní, a to dokonce v delší lhůtě, než je čtrnáct dnů,“ řekla mluvčí firmy Eva Řimnáčová. Home Credit tak v právě přijímané právní úpravě nevidí žádné ohrožení své činnosti. „Navrhovaná právní úprava nebude mít také žádný vliv na cenu našich produktů,“ dodala Řimnáčová.

Bez problému se splátkové společnosti podle svých slov vyrovnají i s dalšími novinkami, které zákon zavádí. Nově budou muset poskytovatelé spotřebitelských úvěrů podmínky půjčky řádně a srozumitelně vysvětlit. To by mělo žadatelům o úvěr pomoci lépe posoudit, zda nabízený úvěr odpovídá jejich potřebám a finančním možnostem.

„Novinkou proti stávající právní úpravě je povinnost věřitele posoudit úvěruschopnost spotřebitele, čímž v podstatě dochází k právnímu zakotvení přirozeného zájmu věřitelů správně odhadnout schopnost spotřebitele splácet,“ vysvětlil Kohout. Podle něj tento postup může přispět k omezení zadlužení těch domácností, které by se mohly ocitnout v sociální nouzi.

Již teď se však ozývají hlasy, které upozorňují na nedostatky tohoto zákona. Například podle Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) v návrhu zákona chybí ustanovení určující jasná pravidla pro rozhodčí řízení. Zákon tak podle SOS nezabrání situacím, ve kterých je rozhodce napojen na úvěrovou společnost a posuzuje případ neobjektivně a zaujatě v neprospěch spotřebitele.

Navíc nová právní norma podle SOS ani nenabízí dostatečnou ochranu klienta před nadměrným zadlužováním. Úvěrující společnost sice bude mít povinnost ověřit schopnost žadatele půjčku splatit, ale pokud tak neučiní, sankce jí hrozí jen za správní delikt. Zákon se zároveň ani nevztahuje na všechny druhy spotřebitelských úvěrů. Z jeho platnosti jsou vyjmuty úvěry a půjčky na bydlení, půjčky ke splacení úvěru, některé leasingové smlouvy nebo na bezúročné půjčky od zaměstnavatele.

***

Zákon proti lichvě

Kdy začne platit: 1. 1. 2011, pokud zákon podepíše prezident

Co nabízí spotřebitelům: právo odstoupit do 14 dnů od úvěrové smlouvy bez udání důvodu právo vyrovnat své závazky před datem splatnosti při snížení nákladu a to bez jakýchkoli sankcí možnost lépe posoudit, zda nabízený úvěr odpovídá jejich potřebám a finančním možnostem

Co ukládá poskytovatelům: povinnost řádně vysvětlit podmínky úvěrů povinnost posoudit úvěrůschopnost spotřebitele

zároveň nepoctivým splátkovým firmám hrozí pokutou až do výše pěti milionů korun

Co nový zákon neřeší: chybí v něm úprava o rozhodčích doložkách, hrozí tak riziko, že v případě sporu bude případ posuzovat rozhodce finančně závislý na věřiteli, rozhodčímu řízení stále chybí jasná pravidla

Na které půjčky se nevztahuje: úvěry a půjčky na bydlení půjčky ke splacení úvěru některé leasingové smlouvy bezúročné půjčky od zaměstnavatele

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...