Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Půl miliardy do neznáma

Česko

Více než půl miliardy korun na sociální služby svěřil Středočeský kraj dvěma firmám. Kritici upozorňují, že otevřel prostor pro jejich neprůhledné rozdělování.

PRAHA Dvě firmy, CWE a Global Line, budou ve Středočeském kraji rozhodovat o tom, kdo dostane 560 milionů korun na sociální služby. Tento postup je podle kritiků zvláštní a v jiných krajích budí údiv.

Kraje totiž dostaly stovky milionů korun z evropského programu lidské zdroje a zaměstnanost právě na financování sociálních služeb. Mohou z nich platit například azylové domy, domy na půl cesty, chráněné bydlení, poradenství pro oběti trestných činů a domácího násilí, kontaktní centra pro lidi, závislé na drogách či terapeutické dílny.

Většina krajů se rozhodla rozdělovat stamiliony přímo poskytovatelům služeb. Vyhlašují desítky drobných výběrových řízení, ve kterých se o peníze ucházejí přímo neziskové organizace. Kraj například vypíše soutěž na toho, kdo mu nabídne dvacet míst v azylovém domě nebo sto hodin poradenství pro lidi, kteří těžko shání práci.

Mezičlánek se prodraží

Na rozdíl od ostatních krajů zvolil Středočeský kraj cestu jinou. Místo desítek výběrových řízení vyhlásil soutěže jen dvě - v každé z nich šlo o 280 milionů korun.

Firmy nenabízely přímo konkrétní služby, ale předkládaly jenom návrh, jak evropské peníze rozdělovat. Soutěž se jmenovala „ekonomická architektura provozování vybraných služeb sociální prevence“. Vítězné firmy pak budou mít významné slovo v tom, kdo peníze nakonec dostane. „Nechápu to, něco takového si neumím představit,“ říká Jitka Chalánková, která měla v Olomouckém kraji rozdělování obdobných peněz na starost. „Mezičlánek se zbytečně prodraží. Kraj se tím navíc zříká odpovědnosti za síť sociálních služeb.“

Postup Středočechů kritizuje také Královehradecký radní pro sociální věci Miroslav Uchytil. „Poskytovatelé služeb mají být rozptýleni po celém regionu, a ne řízeni ze dvou center,“ říká Uchytil. „Je to hrozný centralismus, myslel jsem, že už jsme dále.“

Přesto právě špatnými zkušenostmi krajů s drobnými projekty Středočeši zdůvodňují svůj postup. „Cestu dvou firem jsme zvolili na základě informací jiných krajů o komplikacích a nedostatcích při administraci projektu, kde jsou služby rozdrobeny,“ tvrdí Středočeská mluvčí Berill Mascheková.

Jak moc se Středočeská cesta prodraží, zatím není jasné. Kraj zatím vybral zmíněné dvě firmy, o jejich odměně se ale teprve jedná. Cena totiž nebyla součástí soutěže.

„Soutěžilo se o ten princip, o tu architekturu, o ten návrh, jak bychom doporučovali rozdělovat finanční prostředky,“ říká generální ředitel firmy CWE Michal Mundl. Jak vysokou odměnu si firma „za organizaci a architekturu“ představuje, nechtěl Mundl prozradit: „Rozkryli bychom tím karty.“

Kromě faktu, že kraj si při rozdělování peněz může vystačit bez zprostředkovatele, je terčem kritiky i to, že zvolený postup otevírá prostor pro korupci. „Nastane naprosto nečitelná situace. Administraci peněz převezmou dva soukromé subjekty, které nebudou muset dodržovat kritéria transparentního rozdělování prostředků,“ říká Matěj Lejsal, místopředseda organizace SKOK, která zastřešuje nevládní neziskové organizace poskytující sociální služby. „Když nečitelně nebo v rozporu s pravidly rozhodne kraj, máte možnost na to poukázat. Když bude rozhodovat soukromoprávní subjekt, půjde o soukromoprávní smlouvu, která nemusí být veřejná.“ Primátor mu prý záviděl auto

Rozdělování 280 milionů korun ve východní části Středočeského kraje má mít na starost firma CWE. Ta se věnuje poradenství při čerpání evropských peněz. Generálním ředitelem CWE je Michal Mundl. Znají ho především v Karlových Varech. Původně byl radním za ODS, po rozepřích se svou stranou přestoupil k zeleným. Na přelomu tisíciletí média psala o tom, že přihrál kšeft své bezpečnostní agentuře Nobody. Jako radní totiž Mundl prosadil, že městská policie nebude hlídat soukromé objekty. Část objektů pak začala hlídat jeho agentura.

„Městská policie, podporovaná veřejnými penězi, nemůže dělat něco, za co si nechává platit. To je nedovolená veřejná podpora,“ říká dnes Mundl. Zároveň přiznává: „Byl to konkurenční boj.“ Pět nebo šest firem na trhu, včetně té jeho, si pak vyprázdněný trh rozdělilo.

Když se primátorem stal Zdeněk Roubínek (ODS), Mundl musel pozici náměstka opustit. Tehdy se proslavil výrokem, že primátorovi vadilo, že má dražší auto než on. „Co má moje minulost v Karlových Varech společného se zakázkou Středočeského kraje?“ zlobí se Mundl.

V západní části kraje by měla 280 milionů korun rozdělovat neznámá společnost s ručením omezeným Global Line. Vznikla letos na jaře. Jejím jediným společníkem a jednatelem je dvaatřicetiletý Vít Novotný. Kromě toho, že získala stamilionovou zakázku, ještě firma nic jiného nedělala.

Vít Novotný LN řekl, že spolupracuje s celým týmem odborníků. S jejich pomocí prý bude rozhodovat o tom, která nezisková organizace peníze dostane a která ne. Jméno ani jednoho ze svých spolupracovníků ale prozradit nechtěl. „Jejich jména vám neřeknu,“ řekl Novotný. „Někteří lidé si nepřejí být jmenováni.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!