Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pumpaři bojují s obchodníky

Česko

Chceme být nejlevnější, hlásají obchodní řetězce, které provozují vlastní benzinové pumpy

PRAHA V Česku se schyluje k boji o zákazníka - motoristu. Radikálně klesající cena ropy totiž nutí tuzemské benzinové pumpy rychleji snižovat cenu pohonných hmot.

Šanci cítí především hypermarkety. Většina tuzemských obchodních řetězců již několik let úspěšně provozuje vlastní čerpací stanice, kde lze nakoupit pohonné hmoty levněji než u klasických pump.

„Bedlivě sledujeme vývoj cen u klasických benzinek. Vždycky totiž chceme být v daném regionu nejlevnější,“ potvrdil LN Libor Kytýr, mluvčí Aholdu, provozujícího dvacet jednu pumpu u Hypernov.

Otázkou zůstává, proč tradiční benzinky na klesající cenu ropy reagují opožděně. Důvodem je především skutečnost, že čerpací stanice mají vždy před letní sezonou vyšší zásoby pohonných hmot. O prázdninách totiž vyjíždějí z garáží i rekreační motoristé. Jenže skoro nikdy se pumpařům nepodaří všechny zásoby vyprodat.

„Neprodaný benzin musíme i po konci léta nabízet za minimálně stejnou cenu, za jakou jsme ji na jaře nakoupili. Naši akcionáři by nám nedovolili snižovat cenu, přestože barel ropy se prodává o několik desítek dolarů levněji než před pár měsíci,“ uvedl Václav Loula, ředitel jakosti společnosti Benzina. Tohoto cenového váhání benzinových pump proto hypermarkety rády využijí. „Ceny benzinu v jednotlivých regionech se různí. Záleží na tom, za kolik si řidič koupí benzin u čerpací stanice. Pokud by byl levnější než u nás, budeme na to reagovat ještě nižší cenou,“ dodal Kytýr.

Majitelé vozů tak mohou i do budoucna očekávat další snižování cen pohonných hmot. Již v těchto dnech se benzin Natural 95 prodává pod třicet korun za litr - tedy za letošní rekordní cenu. Za méně než třicet korun byl totiž naposledy k mání počátkem loňského listopadu.

A ani to zdaleka nemusí být konečná cena. „Očekáváme minimálně stagnaci, spíše však další snižování cen. Ale těžko spekulovat o konkrétních cifrách. Ještě v červenci se například benzin prodával nad třicet tři koruny,“ informoval Loula.

Podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka budou pohonné hmoty zlevňovat i v následujících dnech. K výraznějšímu poklesu cen dojde u nafty. „Trend zlevňování by měl pokračovat. U nafty se můžeme dočkat poklesu v řádu desetihaléřů, u benzinu bude pokles o něco menší,“ informoval Čermák.

Menší soukromé pumpy ale prodávají levněji už nyní. Například plzeňská Tank Ono, která provozuje osmnáct pump, nabízí litr benzinu Natural 95 za 26,90 korun. „Cenu Naturalu snížíme i příští týden, a to o korunu,“ informoval Jiří Ondra z Tank Ono.

Radikální slevy jdou na vrub především klesající ceně ropy na světových trzích. Včera odpoledne se barel ropy prodával za zhruba sedmdesát dolarů. Před třemi měsíci to přitom bylo skoro sto padesát dolarů.

***

Benzin Natural 95 stojí pod 30 korun za litr a je nejlevnější od loňského listopadu. Další zlevňování ještě přijde.

Autor: