Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin: Zubkov je ve hře

Česko

Podle ruského prezidenta existuje nejméně pět osobností, které by ho mohly nahradit

MOSKVA/PRAHA Rusko má po včerejšku nejen nového premiéra, ale i nového favorita v boji o prezidentský úřad. Viktora Zubkova.

Ruský parlament včera podpořil návrh prezidenta Vladimira Putina a 381 hlasy potvrdil Viktora Zubkova ve funkci premiéra. Proti bylo 47 komunistických poslanců a osm členů nacionalistické frakce Rodina se zdrželo. Hodinu po hlasování podepsal Putin výnos o jmenování Zubkova a nečekaně prohlásil, že nový premiér se na jaře může ucházet i o prezidentskou funkci.

Doposud se Putin většinou zdráhal na téma prezidentské volby 2008 hovořit. Odmítal také sdělit, koho si vybral za svého následníka. Včera dal ale poprvé najevo, že existuje člověk, kterému by byl ochoten předat žezlo. „Ještě před rokem, rokem a půl říkali, že je u nás v oblasti prezidentských kandidátů pusté pole. A teď je minimálně pět lidí, kteří se mohou voleb účastnit,“ prohlásil Putin.

Budou „kandidáti do počtu“

Ruský prezident pochválil Zubkova za to, jak reagoval na otázky novinářů ohledně svých prezidentských ambicí. Ten totiž zdůraznil, že nejdřív musí dosáhnout úspěchů v současné funkci, a pak může kandidovat na funkci nejvyšší.

Kromě Zubkova se jako o prezidentských kandidátech hovoří ještě o vicepremiérech Dmitriji Medveděvovi a Sergeji Ivanovovi. Putin ale hovořil o pěti, takže zbylí tři mohou být „kandidáti do počtu“, kteří nebudou mít naději na úspěch. Potvrdí se tak Putinova slova o tom, že „Rusové budou mít z koho vybírat“. O kandidatuře uvažuje také sovětský disident Vladimir Bukovskij či představitel demokratických sil Viktor Geraščenko.

Putin označil Zubkova za „moudrého a vyrovnaného“ politika. Nový premiér se to snažil potvrdit i svým vystoupením v parlamentu, které ruští novináři označili až za „uspávající“. Prioritou jeho kabinetu má být boj s korupcí a „reálná ekonomika“. Podnikatelský sektor chce povzbudit snížením daní. To, co může zahubit Rusko, je podle něj neprofesionalita a korupce. Právě když hovořil o korupci a boji proti ní, objevily se v jeho hlase jedinkrát během vystoupení emoce.

Pokračovatel Putinova kurzu

I když Zubkovův projev v Dumě nebyl projevem kandidáta na nejvyšší funkci, on sám už ve čtvrtek potvrdil, že je připraven se hlavou země stát. Zároveň naznačil, že bude poslušným pokračovatelem současného Putinova kurzu. „Strategická orientace obsažená v prezidentově výroční zprávě“ je pro něj údajně tím hlavním vodítkem.

Zubkov plánuje kádrové změny ve vládě, kterou ale jako celek kritizoval jen mírně a bez větších emocí. Velmi špatně podle něj dosud pracovala pouze ministerstva regionálního rozvoje, zdravotnictví, ekonomického rozvoje a obchodu.

Zubkovovo jmenování je jednoznačně hodnoceno jako posílení tzv. Putinova týmu před ruskými parlamentními a prezidentskými volbami. Šestašedesátiletý Zubkov se zná s Putinem z dob, kdy oba pracovali na petrohradské radnici. V sovětských dobách Zubkov vykonával řadu funkcí ve stranických orgánech Leningradské oblasti.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat