Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Putina kritizují už i jeho lidé

Česko

Do tažení proti ruskému premiérovi se zapojil populární rocker Jurij Ševčuk

MOSKVA/PRAHA Ruští prorežimní intelektuálové poprvé veřejně vyslovili krajní nespokojenost s premiérem Vladimirem Putinem. Čeká se na reakci prezidenta Dmitrije Medveděva. Pokud se postaví na jejich stranu, může mu to značně zvýšit šance uspět v prezidentských volbách v roce 2012.

Vše rozpoutal slavný ruský rocker Jurij Ševčuk, který se uplynulý víkend na setkání prorežimních umělců a intelektuálů s premiérem Vladimirem Putinem nečekaně zeptal, zda bude opět rozehnán tradiční mítink opozice (která má ve zvyku shromažďovat se každého 31. dne v měsíci). Putin odpověděl nejasně – někteří jeho výroky brali jako slib, že opozice už může svobodně demonstrovat, jiní naopak jako napomenutí nedisciplinovaným občanům.

Demonstrace nakonec rozehnána byla, a to velmi surově. Kancelář premiéra byla bombardována novináři, kteří chtěli vědět, jaký názor má Putin na brutalitu policie.

Včera se ukázalo, že hudebník Ševčuk stačil na setkání dát premiérovi kromě choulostivého dotazu ještě spis, který obsahuje důkazy o zkorumpovanosti státních úředníků. Putin se přitom tvářil, že Ševčuka nezná. Když se na něj nejslavnější ruský rocker obrátil, řekl schválně nahlas: „Kdo je ten pán, prosím vás?“

Včera Putinův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov Ševčukovi vzkázal, že premiér na materiálech neshledal nic, co by stálo za odpověď. „Jsou to jen všeobecně známá fakta,“ prohlásil. Díky této reakci se z apolitického zpěváka Ševčuka stal od včerejška politicky angažovaný rebel, který sám rozhlásil obsah materiálů. Jsou v nich uvedena čísla, včetně obrovských platů úředníků, pracovníků státního Gazpromu, informace o utrácení státních peněz za „zlaté klozety v době, kdy si průměrný Rus může dovolit koupit pouze polovinu metru čtverečního bytu ročně“. K Ševčukovi se nakonec přidali i další účastníci schůzky s Putinem, kteří ji prohlásili za „imitaci svobody“. Přitom na ni byli vybráni pouze prověření, neproblémoví umělci.

Opozice má nové spojence Zdá se, že doposud nepočetná ruská opozice získala významné spojence z řad prorežimní inteligence. Podle Nikolaje Petrova, člena vědecké rady moskevského Centra Carnegie, „Putin v první bitvě s Ševčukem prohrál“. Řada lidí se navíc domnívá, že tvrdý zásah policie proti demonstrantům den po schůzce s umělci byl svéráznou mstou premiéra rockerovi. Medveděv by měl podle politologa využít situace, postavit se na stranu populárních osobností a získat obrovskou podporu veřejnosti, kterou bude potřebovat v prezidentských volbách 2012. Člen Institutu Evropy Ruské akademie věd Dmitrij Furman soudí, že stále více lidí si přeje, aby „Medveděv mohl v klidu vládnout ještě další volební období“. Díky Ševčukovi takových občanů zřejmě přibylo. Miliony zpěvákových obdivovatelů ho nyní pokládají za „národního hrdinu“ a „symbol statečného občanského odporu“, zatímco premiérovo slovo podle nich nestojí ani kopějku.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN