Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putinova návštěva vyvolala další spor mezi Klausem a Paroubkem

Česko

  10:24aktualizováno  18:27
PRAHA - Návštěva ruského prezidenta Putina v Praze vyostřila již tak napjatý vztah mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem Jiřím Paroubkem. Hrad obvinil Paroubka, že ohrozil průběh Putinovy návštěvy, když na poslední chvíli požadoval změnu programu. Paroubkův úřad tvrdí, že Hrad cestu špatně zajistil.

Paroubek a Putin. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Nynější spor mezi oběma politiky vznikl kvůli tomu, že česko-ruské smlouvy byly podepsány na Hradě za účasti obou prezidentů. Paroubek ale usiloval o to, aby se tak stalo až při jeho setkání s Putinem o den později a podle Hradu hrozil, že své ministry na slavnostní akt nepustí. Klausův tajemník Ladislav Jakl ve čtvrtek prohlásil, že premiér svou neústupností a ultimativními požadavky ohrozil průběh důležité návštěvy. Klaus dnes Paroubkovo chování označil za "klukovinu". Putin byl jeho host, a tomu odpovídala i organizace návštěvy, řekl.

Vedoucí úřadu vlády Ivan Přikryl reakci prezidentské kanceláře označil za nekorektní. Hrad podle něj zneužil situace pro politické cíle, snažil se záměrně vyvolat kontroverzi a neuvědomuje si rozdíl mezi pozicí hlavy státu v Česku a Rusku.

Hradní kancléř Jiří Weigl vzápětí uvedl, že je "naprosto bezprecedentní a nepřijatelné", aby Přikryl jako státní úředník útočil na prezidenta a poučoval jej o jeho pravomocích.

Paroubek čekal "pod schody"
Úřad vlády podle Hradu selhal při přípravě premiéra na Putinovu návštěvu, a tím vyvolal nesmyslnou konfrontaci. Příprava návštěvy byla bezpříkladně nedostatečná, reagoval Přikryl. "Ještě dva dny před akcí nebyl podrobný program znám, neboť jej Kancelář prezidenta republiky zatajovala," uvedl. Byli to navíc úředníci prezidentské kanceláře, ne Strakovy akademie, kdo věc zveřejnili, a tím vyvolali otevřenou polemiku, dodal. Jakl ale soudí, že aféru spustil svým dopisem Paroubek, on o něm informoval až po usilovném naléhání médií. "Můj mobilní telefon zažil rekord asi 290 nepřijatých hovorů od žurnalistů všech možných médií," sdělil Jakl. Současně zveřejnil korespondenci mezi Paroubkem a Klausem, aby si veřejnost mohla sama vytvořit názor.

Paroubkův úřad tvrdí, že smlouvy jako výsledek práce vlády měly být podepsány za účasti premiéra. Paroubek ale podle Přikryla včas oznámil Hradu, že se ministři slavnostního podpisu smluv zúčastní, takže návštěva nebyla nijak ohrožena.

Úřad vlády doporučil prezidentské kanceláři a jejímu protokolu, aby se spíše zabýval tím, že premiér a další ministři museli čekat na setkání s Putinem více než 40 minut, z toho čtvrt hodiny "pod schody", než je vůbec pustili do salonku. Předseda vlády přitom týž den odlétal do Latinské Ameriky.

Za důkaz porušení diplomatického protokolu považuje Přikryl i to, že při oficiální večeři nebylo zajištěno tlumočení s vysvětlením, že "všichni v České republice mluví rusky". Premiér tak s Putinem mluvil německy, a zase jim nerozuměla část ruské delegace, uvedl Přikryl. "To jsou také bezpříkladné chyby," míní.

Předseda ODS Mirek Topolánek soudí, že Paroubek další eskalací sporu s Hradem jen dokazuje, že nerespektuje zájmy země v zahraničí, projevuje neúctu k ústavě, diplomatickému protokolu i nedostatek lidské slušnosti. Vyzval premiéra, aby "své předvolební aktivity napříště omezil na domácí pole".

Dopisy, které si poslali Václav Klaus s Jiřím Paroubkem

Vážený pane prezidente,

velvyslanec Ruské federace pan Fedotov mne informoval o programu návštěvy prezidenta Ruské federace V. V. Putina v České republice.

Takto jsem se s údivem dozvěděl, že v přítomnosti Vaší a prezidenta Putina se mají podepisovat tři smluvní dokumenty.

Pro takový postup nevidím v Ústavě České republiky z hlediska působnosti hlavy státu v zahraniční politice žádnou oporu. Kromě toho je zřejmé, že tyto dokumenty byly připraveny k podpisu českou exekutivou, takže i z toho pohledu je jen přirozené, aby byly podepisovány při příležitosti mého setkání s prezidentem Putinem za přítomnosti mé a jeho.

Žádám Vás proto, aby v tomto směru došlo v programu návštěvy prezidenta Putina k adekvátním úpravám. Pokud by k tomu nedošlo, může se stát, že příslušní členové vlády České republiky jakož i představitel ČEB se k podpisu na Hrad nemusí dostavit.

V tomto směru jsem též informoval pana velvyslance Fedotova.

S úctou
Jiří Paroubek





Pane ministerský předsedo,

obdržel jsem Váš dnešní dopis a rezolutně se ohrazuji proti jeho tónu a proti jeho obsahu. Jestli jste se "s údivem dozvěděl" detaily o návštěvě prezidenta Putina, pak musím konstatovat, že je tato návštěva dlouhodobě připravována v součinnosti Kanceláře prezidenta republiky, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu, velvyslanectví České republiky v Ruské federaci a velvyslanectví Ruské federace v Praze. Osobně jsem o tom podrobně jednal i se dvěma členy Vaší vlády, s ministry Svobodou a Urbanem, i s oběma velvyslanci. Jestli nepracuje Vaše kancelář a nebyl jste o tom informován Vy, je to věc, kterou si musíte vyřídit na svém úřadu.

Z věcného hlediska Vám musím sdělit, že prezident Putin přijíždí do Prahy na mé pozvání a tomu také struktura a styl návštěvy odpovídá. Musím Vás také upozornit, že prezident republiky je součástí exekutivy České republiky a že podle Ústavy zastupuje stát navenek. I to je jednoznačným důvodem, proč je návštěva prezidenta Putina organizována tak, jak je organizována. K úpravám programu návštěvy prezidenta Putina, která je dlouhé týdny na minuty dojednávána s ruskou stranou, nedojde. Výhrůžky typu, že se členové vlády nemusí dostavit na Pražský hrad k podpisu, představují něco, co v historii České republiky, ale ani Československa, ještě nikdy nezaznělo. Považuji to za mimořádně nedůstojné a prosím Vás, aby se toto již nikdy neopakovalo.

S pozdravem
Václav Klaus




Vážený pane prezidente,

zásadně nesouhlasím s Vaším názorem, který jste vyjádřil v reakci na můj dopis dne 28. 2. 2006. Zastávám názor, že Váš výklad prezidentských pravomocí není správný a že byste měl respektovat zásadu, že práci vlády organizuje její předseda, a včas mě a mým prostřednictvím vládu informoval o svých záměrech.

Přes uvedené výhrady, v zájmu České republiky a jejích vztahů s Ruskou federací, jsem udělil souhlas s účastí ministrů vlády na jednáních i podpisu smlouvy. Očekávám však Vaše vysvětlení a poznamenávám, že postup Vašeho protokolu shledávám jako zcela bezpříkladný a neodpovědný.

S pozdravem
Jiří Paroubek


Autoři: