Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Putinovi motorkáři‘ se chystají do Čech. O Noční vlky se už zajímá policie

Noční jezdci při podpoře voleb v Luhansku v listopadu 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noční jezdci při podpoře voleb v Luhansku v listopadu 2014. | foto: ČTK

Průjezdem ruského motorkářského klubu Noční vlci Českou republikou se již začala zabývat policie. Na sociálních sítích a internetových fórech se formují skupiny odpůrců průjezdu, stejně jako příznivci, kteří se motorkáře z východu chystají v Čechách přivítat.

Motorkářský klub „Nočnyje volki“, který otevřeně podporuje prezidenta Vladimíra Putina, projede Českou republikou na přelomu dubna a května v rámci cesty do Berlína, kde 9. května uctí památku konce 2. světové války. Členové motorkářských klubů v ČR se k jejich průjezdu Českem odmítají vyjadřovat. Redakci serveru Lidovky.cz pouze nejmenovaný zdroj z komunity vysvětlil, že je to především kvůli ochraně vlastní bezpečnosti. „Pravdou je, že naším státem projede ročně několik desítek takových kolon a téměř nikdo si jich ani nevšimne. Otázkou a věcí k zamyšlení je, nakolik jde Nočním vlkům o uctění oslavy konce světové války a nakolik o demonstraci síly tohoto konkrétního motocyklového klubu,“ uvedl.

Jak potvrdil policejní prezident Tomáš Tuhý, informací o průjezdu „vlků“ se již zabývají také policisté. „Tématem se určitě zaobíráme, kolegové pracují s informací celý víkend,“ řekl serveru Lidovky.cz policejní prezident Tomáš Tuhý.

Podle mluvčího policie Davida Schöna vycházejí prozatím především z dostupných zpráv v českých a zahraničních médiích. „Zatím nás neoslovil nikdo z pořadatelů ani z oficiálních míst. Prozatím proto žádná speciální opatření nechystáme, jsme ale připraveni operativně jednat v případě, že by při přejezdu klubu Noční vlci došlo k porušení jakýchkoli předpisů. Situaci vyhodnocujeme také se šéfem dopravní policie Tomášem Lerchem a zabývat se jí budeme i v následujících dnech,“ uvedl mluvčí. Potvrdil také, že by ruští motocyklisté měli projíždět Brnem, o dalších městech (například Praze) se zatím pouze spekuluje. Pokud pořadatelé nezažádají o speciální využití dopravních komunikací, počítá se s nimi jako běžnými účastníky silničního provozu, kteří musí dodržovat dopravní předpisy.

NOČNÍ VLCI

  • Ruský motorkářský klub, byl založen v roce 1989 v rámci tzv. „Perestrojky“(počátky fungování ale sahají až do roku 1983, jde o nejstarší motorkářský klub v Rusku)

  • V jeho čele stojí od roku 1989 jedenapadesátiletý Alexander Zaldostanov známý pod přezdívkou „Chirurg“, který se netají otevřenou podporou ruského prezidenta Vladimíra Putina (sám Putin také s klubem absolvoval několik motorkářských výjezdů, vzájemnou provázanost potvrzují i na nejrůznějších videích)

  • Společným rysem členů jsou kožené bundy a vesty, modré džíny a vousy

  • Mají kolem 5 tisíc členů, kteří se staví za to, že bojují za svobodu a že pocházejí především z antisovětské komunity

  • Mezi jednu ze zásad patří vlastenectví, obrana a opěvování Ruska a s tím spojený odpor vůči Západu

  • V prosinci 2014 uvalily Spojené státy proti klubu sankce za ozbrojenou účast v rusko-ukrajinské válce

Podle slov Davida Schöna nemá policie informace ani o jakémkoli dřívějším průjezdu klubu Noční vlci Českou republikou. „Nevíme o tom, že by tudy už projížděli. Několikrát do roka ale různé kluby projíždějí republikou například na motorkářské srazy. Pokaždé jsou provázeny zvýšenými opatřeními,“ říká Schön.

Průjezd ruských motorkářů Českou republikou záhy poté, co informace proběhla médii, začali řešit také aktivisté, bloggeři a členové tematických skupin na sociálních sítích. V komentářích varují před silnými vazbami klubu na ruského prezidenta Putina, který se sám netají otevřenou podporou Nočních vlků v čele s jejich šéfem Alexandrem Zaldostanovem. 

Ve svém Manifestu odmítají ruští motorkáři veškeré zákony, nerespektují politiky a namísto nich dávají důvěru Bratrstvu, patří rovněž mezi podporovatele ruské pravoslavné církve. Spíš než k motorkářskému klubu je jejich jednání přirovnáváno ke kriminálnímu gangu, který v rámci „vlastenectví“ neváhá podstupovat protiprávní kroky. Jak uvedl zpravodajský server Telegraph, loni v březnu motorkáři zorganizovalil například masovou jízdu přes Ukrajinu, v rámci níž podpořili proruské vojáky v místní válce.

Noční vlci obdivují Vladimira Putina

Noční vlci obdivují Vladimira Putina

V Polsku, kudy projede kolona motorkářů před Českou republikou, proti ní plánují protest. „Ten se koná spontánně, podle nás to není cesta na oslavu konce druhé světové války, ale přehlídka síly ze strany Ruska. Noční vlci je zločinecká organizace, podílí se na řadě teroristických zájmů. Podíleli se například na zabavení Krymu a při bojích na východní Ukrajině. Stejným způsobem také průjezd demonstruje agresivní úmysly, motocyklisté „savoir vivre“, to je to, co oni znají. Pokud proti nim polské orgány nezasáhnou, budeme sdílet polské právo. Včetně kolíků, zámků a demonstrací...“ řekl Jarek Podworski, organizátor protestu.

V Česku zatím žádná podobná iniciativa oficiálně oznámena není, nesouhlasné hlasy vycházejí spíše z řad jednotlivců. „Vůbec se jim (Polákům) nedivím. Sám zvažuji, že se vypravím k sousedům a protestu se aktivně zúčastním. Čímž ovšem nikoho nevyzývám,“ uvádí na svém blogu motorkář a novinář Jakub Roth.

Putin měl na akci motorkářského sdružení Noční vlci krátký proslov.

Putin měl na akci motorkářského sdružení Noční vlci krátký proslov.

V sobotu vznikla naopak na sociální síti Facebook komunita, která se za průjezd ruských motorkářů Českou republiku staví. Do nedělního večera získala stránka „Vítáme motorkářský klub Noční vlci v ČR“ s podtitulem „Vítejte bratři“ necelých tisíc podporovatelů. „Jedná se o protiakci průjezdu amerických bojových vozidel. Tuto akci podporujeme, stejně jako podporujeme stávající zahraniční politiku Ruska. Motorkáři budou podpořeni na přátelských setkávacích akcích s obyvatelstvem, o jejichž termínech budeme informovat. Měli by mít přichystané i nějaké menší dárečky. Jedná se o průjezd míru, ovšem na každou provokaci bude odpovězeno,“ uvedl pro server Lidovky.cz zakladatel facebookové komunity Jiří Vasilov.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...