Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Putna: Lidi, zvykněte si! Fašouni, vztekněte se!

Prague Pride - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prague Pride - ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Literární historik, kritik a esejista Martin C. Putna doufá, že církvi časem dojde, že má vůči homosexuálům předsudky.

LN Loni jste zúčastnil Prague Pride s transparentem „Katolické buzny zdraví Bátoru“. Půjdete letos zas? Nevadí vám jeho místy teatrální forma?
Ta forma mě samozřejmě netěší, ba hnusí se mi. V kulturním smyslu jsem člověk hodně, hodně konzervativní. Travestii mám rád tak leda na jevišti v shakespearovském divadle nebo v barokní opeře. A sexuální exhibice podle mě na veřejnost nepatří – míním žádná sexuální exhibice. Prideové průvody ovšem v tom jenom následují to, co je učí majoritní šoubyznys.

Martin C. Putna ve své knihovně

Martin C. Putna ve své knihovně

LN Přesto půjdete?
Ano, překousnu to a půjdu. Budu v civilu stejně jako většina těch v průvodu, co o ně oko televizní kamery ani nezavadí. A víte, proč půjdu? Protože to je věc občanské cti. To je deklarace: Hele, jsme tady, žijeme tady, lidi, zvykněte si a fašouni, vztekněte se. A že se mi tam leccos esteticky hnusí? To se mi v kostele taky leccos hnusí, blbé kázání nebo falešné zpívání, a přece tam chodím.

LN V čem má „kulturní válka“ mezi církví a gay komunitou podle vás kořeny?
Samozřejmě, opírá se o několik z kontextu vytržených biblických výroků, a ty zase vycházejí z toho, že až do moderní doby neexistovala vědecká znalost o homosexualitě jakožto trvalé a nezvolené orientaci. 

K TÉMATU:

V posledních dekádách však v církevním prostředí plní horlení proti homosexuálům psychologickou funkci toho „usvědčování archetypálních nepřátel“, těch obětních beránků, co za všechno můžou. Po staletí tuhle roli obětních beránků hráli Židé. A že po holokaustu už je jaksi chucpe nadávat Židům, že za všechno můžou, za všechny naše problémy, tak se nadává homosexuálům. 

Celý rozhovor s Martinem C. Putnou čtěte v páteční příloze Lidových novin.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.