Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Původní seznam se musí seškrtat

Česko

Vakcína proti prasečí chřipce - Očkovací látka vystačí jen pro půl milionu lidí. Kdo to bude?

Kdo patří v Česku mezi půl milionu nepostradatelných? Odpověď na tuto neobvyklou otázku nyní hledá ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s hasiči a krajskými úřady.

PRAHA Je to úkol jako vystřižený z katastrofického filmu. Vakcína proti nakažlivé chorobě bude k dispozici jen pro půl milionu lidí a je potřeba vytypovat ty vhodné, kteří budou očkováni. Pět set tisíc klíčových osob, kteří nesmí onemocnět, protože na nich stojí bezproblémový chod země.

Zmíněný rébus nyní řeší ministerstvo zdravotnictví, generální ředitelství hasičského sboru a krajské úřady. Jak ve svém hledání postupují?

Na začátku mají k dispozici dvě vodítka - krizový plán a pandemický plán. Tedy dokumenty, které popisují, jak se chovat v krizové situaci. Krizový plán spíše rozděluje kompetence jednotlivým institucím. Pandemický plán je podrobnější a zaobírá se přímo kritickou situací, kterou způsobila pandemie nakažlivé nemoci. Je v něm vyjmenováno devět profesních skupin, které by v případě krizové situace neměly přestat fungovat.

„Jsou tu oblasti energetiky, vodního hospodářství, potravinářství a zemědělství, zdravotnictví, dopravy, komunikací a informačního systému, bankovního sektoru, nouzové služby a veřejné správy,“ cituje z pandemického plánu hlavního města Prahy Josef Lomička, vedoucí tamního oddělení krizového managementu. Celostátní pandemický plán původně počítal v nejkritičtější variantě s ochranou 60 procent obyvatelstva. Zaměstnanci vyjmenovaných odvětví by měli být očkováni přednostně. Ministerstvo ale zatím objednalo mnohem menší počet vakcín - milion dávek. Ty vystačí jen pro půl milionu lidí, tedy zhruba pět procent populace. V předimenzovaném plánu se tak musí škrtat a zásadní roli ve výběru radikálně zúženého vzorku populace sehrají hasiči.

„Hasičský záchranný sbor ČR jako instituce odpovídá ze zákona za oblast ochrany obyvatelstva, a proto mohu potvrdit, že s ministerstvem zdravotnictví úzce spolupracujeme při přípravách na možnou pandemii chřipky,“ řekl mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru Petr Kopáček.

Nejdříve se musí určit, z jakých profesních skupin se bude vybírat. Místní samosprávy a hygienici očekávají, že ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s hasiči o tom rozhodne do konce tohoto týdne.

Poté přeberou štafetu krajské hasičské sbory. Ty začnou komunikovat s jednotlivými institucemi a budou se jich ptát, kolik lidí potřebují ke svému chodu. „My zkrátka obešleme například nemocnice a zeptáme se jich, kolik lidí potřebují, aby mohly fungovat. Když nám dají nereálná čísla, tak je poprosíme, aby se ještě uskromnili,“ popisuje roli hasičů mluvčí pražského hasičského záchranného sboru Vít Pernica. Na výběru očkovaných lidí se podílí i hygienici. „Původně se počítalo s 25 procenty. Teď se mluví o pěti procentech očkovaných. Kvůli tomuto snížení se vše upřesňuje,“ říká ředitel krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta.

S konečnými požadavky na počet vakcín mají kraje přijít na ministerstvo zdravotnictví v druhé polovině září. Kromě krajů tam svoje představy předloží i ministerstva. Kraje navíc navrhnou seznam míst, na kterých se bude očkovat.

Pokud budou požadavky krajů přemrštěné, proběhne na půdě zdravotnického resortu ještě revize.

Pandemický plán původně počítal s ochranou 60 procent lidí. Vakcína ale vystačí jen pro půl milionu. V předimenzovaném plánu se tak musí škrtat.

V České republice bylo zatím hlášeno celkem 277 případů pandemického chřipkového viru. Každý týden přibývá řádově dvacet až čtyřicet nových případů. Závažné komplikace nejsou hlášeny, většina lidí se léčí doma bez antivirotik.

Ve Spojených státech na prasečí chřipku zemřelo přes 470 lidí, v Evropě přes 100 lidí. Na celém světě se podle Světové zdravotnické organizace nemocí nakazilo přes 200 000 lidí, přinejmenším 2200 osob jí podlehlo.

Kdo dostane vakcínu proti prasečí chřipce

Vakcínu mají dostat lidé, kteří jsou nezbytní pro zajištění chodu státu. Z vlády jsou to podle krizového plánu kromě premiéra ministři tří resortů - zdravotnictví, dopravy a vnitra. Na seznamech nejspíš budou i hejtmani nebo primátoři. Další konkrétní lidé se budou teprve vybírat, téměř jisté jsou ale určité profesní skupiny.

část hasičů někteří policisté praktičtí lékaři, záchranáři a někteří zdravotníci v nemocnicích potřebná část lidí pracujících v pekárnách a jiných potravinářských závodech pohotovostní počet lidí v elektrárnách a energetice, část pracovníků čerpacích stanic a zásobování pohonnými hmotami

část zaměstnanců vodáren určitý počet řidičů hromadné dopravy a pracovníků drah někteří z pracovníků mobilních operátorů, rozhlasu a televize část lidí na radnicích, hlavně ti, kteří pracují v krizových štábech

Autor: