Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pyrotechnici v Chotěboři zlikvidovali nebezpečný, částečně odjištěný granát

Česko

  18:53
CHOTĚBOŘ (HAVLÍČKOBRODSKO) - Policejní pyrotechnici v sobotu likvidovali přímo v Chotěboři částečně odjištěný granát. Při likvidaci munice nebyl nikdo zraněn a nebyla způsobena ani škoda na majetku. Informovala o tom policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že policisté prověřují okolnosti nálezu granátu a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti.
Pyrotechnik

Pyrotechnik foto: Lidové noviny

Podezřelý předmět našli v pátek 4. prosince odpoledne dva mladí lidé v katastru Chotěboře za použití přístroje určeného k vyhledávání kovů. „Předmět vzali a odnesli ho do garáže nedaleko centra Chotěboře. Tam s ním začali neodborně manipulovat,“ uvedla mluvčí. Poté, co nálezci zjistili, že se pravděpodobně jedná o munici, předmět vynesli před budovu na oplocený dvorek a na místo přivolali policisty.

Anonym ohlásil bombu na hlavním nádraží. Pátrání pyrotechniků skončilo

Hlídka zjistila, že jde o granát a zavolala pyrotechniky. Ti munici identifikovali jako částečně odjištěný aktivovaný velmi nebezpečný útočný granát vzor 34, který používala armáda již v době první republiky. „Z granátu byla částečně odstraněna vrhová pojistka. Tím byl velice nebezpečný a bylo nezbytné zničit ho výbuchem,“ uvedl Milan Doleček z Pyrotechnické služby Policie ČR. Řízená exploze se odehrála kolem 10:30 přímo v prostoru před garáží.

Místo a okolí granátu zabezpečili hasiči pytli s pískem. Lidé z okolních domů odešli do vymezeného bezpečného prostoru a přeparkovali svá vozidla. V bezprostřední blízkosti předmětu byla zakryta okna.

Autor: