Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslal odborníka chytat kapsáře, poslanci za šéfem pyrotechniků stojí

Česko

  18:50
PRAHA - Ředitel policejní pyrotechnické služby Michal Dlouhý v poslanecké sněmovně vysvětloval, jak to bylo s převelením pyrotechnického znalce Bohumila Mareše na post pochůzkáře. Členy podvýboru pro Policii České republiky, obecní policie a soukromé bezpečnostní služby přesvědčil. Podle jeho předsedy Zdeňka Ondráčka (KSČM) podvýbor Dlouhého podpořil.

Ředitel Pyrotechnické služby ČR Michal Dlouhý foto: ČTK

„Představil náplň práce pyrotechnické služby, na toto téma proběhla jen jedna zmínka o článcích v médiích. Závěr zní, že členové podvýboru berou na vědomí informaci ředitele pyrotechnické služby, a že za ním stojí,“ sdělil serveru Lidovky.cz Ondráček.

Mareš patří mezi nejzkušenější pyrotechniky v Česku, po nástupu Dlouhého, jeho náměstka Miloslava Žána a vedoucího odboru Jiřího Lačňáka musel skončit. Podle svých slov kvůli tomu, že upozorňoval mimo jiné na jejich neodbornost. Mareš nyní pracuje jako pochůzkář v centru Prahy, kde chytá kapsáře. (ČTĚTE VÍCE)

„Jsme rádi, že Dlouhý objasnil všechny informace z médií. Mluvil i 1. náměstek policejního prezidenta a Dlouhého nadřízený Martin Vondrášek, podle něhož prezidium za panem Dlouhým také stojí,“ dodal Ondráček. Právě Vondrášek Dlouhého rozhodnutí potvrdil, ačkoliv poradní senát prezidia konstatoval, že odvolání pyrotechnika bylo nezákonné.

S takovým resumé ale členové podvýboru zjevně nesouhlasí. „Pokud jde o ten jednotlivý případ, akceptoval jsem jeho vysvětlení, že bylo jednáno podle služebního zákona a zákona o policii,“ uvedl další z nich Daniel Korte (TOP 09).

Václav Klučka (ČSSD) označil informace serveru Lidovky.cz k Marešově případu za příliš dramatické. „Činnost pyrotechnické služby byla popsána způsobem, že v dané chvíli nemám důvod jim nevěřit. Doložili to konkrétními důkazy, například statistikou. V případě služebního poměru se takové věci dějí,“ myslí si.

A přidal se i poslanec Marek Benda (ODS). „Žádný problém jsem tam nevnímal a necítil,“ řekl serveru Lidovky.cz. Marešův případ by se však na půdě sněmovny měl ještě řešit, jak například řekla serveru Lidovky.cz poslankyně Jana Černochová (ODS), chce kvůli němu interpelovat ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Proti současnému vedení policejních pyrotechniků se naopak postavil další odborník a dlouholetý pyrotechnik Ladislav Zagiba. Dlouhého a jeho lidi obvinil kvůli tomu, že svoji neodborností ohrožují pyrotechniky v terénu. Zkritizoval také jejich postup po výbuchu skladů výbušnin ve Vrběticích. Jak informoval server Lidovky.cz, šéfovi pyrotechnické služby i jeho pravé ruce Miloslavu Žánovi chybí vzdělání v oboru. Členové podvýboru se však na neodbornost neptali.  To je podle mě naprosto uměla otázka. Od ředitele dopravní firmy také nepotřebuji, aby měl řidičský průkaz,“ zastal se Korte ředitele Dlouhého. 

Špičkový pyrotechnik musí chytat kapsáře

Bohumil Mareš

Bohumil Mareš

Patří mezi nejzkušenější pyrotechniky v Česku, ještě donedávna řešil ty nejsložitější případy. Působí jako soudní znalec v oboru střelivo a výbušniny. Už tři čtvrtě roku chytá devětapadesátiletý Bohumil Mareš na ulici kapsáře a kontroluje bezdomovce.

Mareš po nástupu nového vedení Pyrotechnické služby Policie ČR, vedle Dlouhého také náměstka Miloslava Žána a vedoucího odboru Jiřího Lačňáka, podle svých tvrzení čelil šikaně kvůli kritice nadřízených.

Nejdříve mu prý vyčítali maličkosti, posléze prošel dvěma kázeňskými řízeními, po nichž mu odebrali policejní znalecké oprávnění. Na základě všech „provinění“ dostal nevyhovující hodnocení a do konce loňského srpna čas na nápravu. Avšak ještě než lhůta uplynula, Dlouhý ho odvolal a nechal ho převelet k Obvodnímu ředitelství policie Prahy 1.

CELÝ PŘÍBĚH ČTĚTE ZDE

Autor: