Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pyrotechnik pochůzkářem? Nepřijatelné, zní od poslanců. Volají Chovance

Česko

  10:00
PRAHA - Příběh pyrotechnika, jehož nadřízení po 20 letech poslali chytat kapsáře, se dostává na parlamentní půdu. Ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se na něj chtějí zeptat členové poslaneckého Výboru pro bezpečnost. Zajímají je také informace o poměrech v policejní pyrotechnické službě a do sněmovny zvou i kritizovaného šéfa služby Michala Dlouhého.

Bohumil Mareš foto: Michal ŠulaMAFRA

O Marešově příběhu a kritice vedení služby kvůli neodbornosti informoval server Lidovky.cz. O vyjádření k oběma věcem kromě členů bezpečnostního výboru požádal i Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Šéf policie se nicméně schoval za tiskové oddělení, které Marešův případ s odkazem na zákon odmítlo blíže komentovat a za vedení pyrotechnické služby se postavilo. „Policie České republiky považuje dosud poskytnutá vyjádření za postačující,“ vzkázal mluvčí prezidia Jozef Bocán. 

Milan Chovanec (ministr vnitra, ČSSD) 
Dnešní článek jsem si přečetl a i proto jsem si vyžádal k této věci další informace. Nicméně zdůrazňuji, že záležitost je plně v personální kompetenci policejního prezidia.

Špičkový pyrotechnik musí chytat kapsáře

Bohumil Mareš

Bohumil Mareš

Patří mezi nejzkušenější pyrotechniky v Česku, ještě donedávna řešil ty nejsložitější případy. Působí jako soudní znalec v oboru střelivo a výbušniny. Už tři čtvrtě roku chytá devětapadesátiletý Bohumil Mareš na ulici kapsáře a kontroluje bezdomovce.

Mareš po nástupu nového vedení Pyrotechnické služby Policie ČR, vedle Dlouhého také náměstka Miloslava Žána a vedoucího odboru Jiřího Lačňáka, podle svých tvrzení čelil šikaně kvůli kritice nadřízených.

Nejdříve mu prý vyčítali maličkosti, posléze prošel dvěma kázeňskými řízeními, po nichž mu odebrali policejní znalecké oprávnění. Na základě všech „provinění“ dostal nevyhovující hodnocení a do konce loňského srpna čas na nápravu. Avšak ještě než lhůta uplynula, Dlouhý ho odvolal a nechal ho převelet k Obvodnímu ředitelství policie Prahy 1.

CELÝ PŘÍBĚH ČTĚTE ZDE

Martin Lank (Úsvit)
Podle mne například ředitel nemocnice nutně nemusí být lékař. Podstatnější je, aby byl dobrý manažer. Podobně to vnímám i u šéfa bezpečnostní složky. Samozřejmě, že je ale vždy lepší, když má vedoucí činitel zkušenosti z praxe, ideálně když se do křesla šéfa propracuje zezdola. Informace, které se ke mne v tomto konkrétním případě dostaly, jsou poměrně znepokojující, každopádně se budu potřebovat seznámit i s argumenty druhé strany. A rád si vyslechnu stanovisko ministra.

Václav Klučka (ČSSD)
Skutečnosti doprovázející řízení pyrotechnické služby policie jsou natolik vážné, že považuji za potřebné svolání příslušného podvýboru pro policii a soukromé bezpečnostní služby a jeho případné doporučující usnesení pro výbor pro bezpečnost. 

Jana Černochová (ODS)
Chtěla jsem se na to zeptat na výboru pro bezpečnost přímo pana ministra, bohužel se neuráčil na dorazit, takže se mohu zeptat jenom písemnou interpelací. Případ policejního pyrotechnika Bohumila Mareše, který byl po dlouholetém působení u policejní pyrotechnické služby převelen de facto mezi pochůzkáře, je skutečně podivný a zarážející. Policie by se zcela jistě neměla zbavovat takových expertů, které s ohledem na zhoršující se bezpečnostní podmínky potřebujeme, pokud k tomu nejsou žádné závažné důvody. A je-li pravdou, že o nedobrovolném ukončení služby Mareše u pyrotechniků bylo rozhodnuto na základě jednoho negativního služebního hodnocení, pak to považuji za nepřijatelné. O případu bohužel nemám bližší informace, ale je rozhodně na místě, aby se jím zabýval ministr vnitra, a proto se na něj obrátím s interpelací nebo navrhnu, aby byla věc řešena na půdě Výboru pro bezpečnost v dalším termínu.

Kandidát na prvního místopředsedu ČSSD Milan Chovanec promlouvá ke svým...
Ředitel Pyrotechnické služby ČR Michal Dlouhý

Stanislav Huml (ČSSD)
Vysoká škola je jediná relevantní podmínka.

Daniel Korte (TOP 09)
Nechci reagovat na výkřiky médií. Svolávám komisi pro kontrolu odposlechu a zvu tam plk. Dlouhého, aby se k tomu mohl vyjádřit.

Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM)
Budeme o tom jednat s panem ministrem.

Josef Zahradníček (KSČM)
S ministrem bych měl jednat dnes (v úterý). 

Autor: