Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

R. A. Dvorský - odsouzen za pokus o útěk

Rudolf Antonín Dvorský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Antonín Dvorský | foto: Vybral a poskytl Národní archivReprofoto

Rudolf Antonín Dvorský (* 1899) patřil k nejúspěšnějším hudebníkům meziválečného Československa. Začínal ve 20. letech jako zpěvák v pražském kabaretu Červená sedma, v roce 1929 založil vlastní orchestr The Melody Boys, který se záhy stal předním českým tanečním souborem a vedle tradiční dechové hudby interpretoval i moderní taneční hudbu – jazz a swing.

V roce 1936 založil R. A. Dvorský hudební nakladatelství, které vydávalo mimo jiné písně Voskovce a Wericha. Dvorský též ztvárnil několik rolí ve filmu (Krb bez ohně, Kristián) a k desítkám dalších snímků nahrál hudbu. Jeho tvář s knírkem a nezbytným motýlkem se stala jedním ze symbolů prvorepublikové elegance.

Po únoru 1948 bylo Dvorského hudební vydavatelství znárodněno. V létě 1950 se pokusil se skupinou přátel uprchnout z komunistického Československa dopravním letadlem, které měli unést tři piloti Československých aerolinií. Plánovaný útěk se však nezdařil a jeho aktéři, kteří na louce nedaleko Prahy marně čekali na letadlo do svobodného světa, se rozešli domů.

Komunistická tajná policie se o tři roky později o plánu dozvěděla a začala jeho účastníky sledovat. R. A. Dvorský byl 16. září 1953 zatčen a obviněn nikoliv z pokusu o opuštění republiky, ale přímo z velezrady. V průběhu soudního líčení v únoru 1954 soud konstatoval, že R. A. Dvorský „neměl rozhodně kladného poměru k lidově demokratickému řádu“ a že „jeho sympatie a obdiv patřily vždy západu a jeho kultuře“.

Původní rozsudek pětiletého žaláře později Nejvyšší soud s přihlédnutím ke zhoršenému zdravotnímu stavu odsouzeného zmírnil na tři a půl roku. Součástí trestu byla konfiskace celého jmění a ztráta čestných občanských práv po dobu trestu.

Jako tisíce dalších politických vězňů byl i R. A. Dvorský ve vězení vystaven šikanování a ponižování. Bachaři mu odmítali vydávat balíky zasílané příbuznými a kázeňsky ho trestali za nedovolené vyučování angličtiny.

Dne 10. května 1956 byl R. A. Dvorský vzhledem k těžké nemoci propuštěn na svobodu. Zemřel 2. srpna 1966.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Zdravotnice vyšetřuje pacienta nakaženého covidem-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Zdravotnice vyšetřuje pacienta nakaženého covidem-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Zdravotnice vyšetřuje pacienta nakaženého covidem-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...