Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bála jsem se rabování, tak jsem porušila zákaz a přespala v mrtvé zóně

Kralupy nad Vltavou - tato ulice byla pod vodou. Uklízí se. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kralupy nad Vltavou - tato ulice byla pod vodou. Uklízí se. | foto: Lidovky.cz

KRALUPY NAD VLTAVOU Seděla v setmělém bytě a bála se použít mobil, aby se neprozradila. Strávila noc v evakuovaném bytě. Za oknem procházeli hlídkující policisté a na vchodových dveřích panelového domu v Kralupech nad Vltavou visela cedule, která hrozí pokutou každému, kdo nebude respektovat evakuační příkaz.

Mladá žena nechce zveřejnit své jméno, ani jméno kralupského sídliště, kde bydlí (redakce serveru Lidovky.cz obojí zná). Ví, že porušovala zákon, dozvěděla se to z cedule, kterou na vchodové dveře přilepila policie. Ale touha být raději doma byla silnější.

"A také jsem se bála rabování 'v mrtvé zóně'," vysvětluje. Městem se totiž nesly v úterý zvěsti, že již dochází k vykrádání prázdných bytů. Policie, která na sídlištích hlídkuje, přiznala několik případů.

Domů přišla v úterý večer. Pak se šla projít po centru, které je oficiálně uzavřené. "Viděla jsem, že se v řadě oken svítí," popisuje. Nebyla tak zdaleka jediná, kdo se rozhodl vrátit i přes zákaz domů. "Vím, že v našem domě bylo doma minimálně pět rodin."

Elektřina zůstala na kralupských sídlištích zapojená, nešlo však topení a netekla teplá voda. "Večer jsem si raději zalezla s mobilem pod peřinu, aby nikdo neviděl, že jsem doma," říká žena.

Po obědě k ní dorazila dobrá zpráva. Už se nemusí schovávat v ilegalitě. Obyvatelé evakuovaných sídlišť se mohou vrátit domů. Rozhodl o tom krizový štáb města.

Evakuace v Kralupech

Lidé v Kralupech byli evakuováni postupně. V neděli museli opustit domov pro seniory, v pondělí brzy ráno se evakuovalo sídliště U Cukrovaru a sídliště Hůrka bylo evakuováno v pondělí odpoledne. Voda ale nakonec sídliště nezasáhla. Nyní už je většina ulic města suchých. Některé cesty v centru města jsou policií uzavřeny a uklízí se. Zpřístupnění komunikací se předpokládá během čtvrtka. V noci na dnešek hasiči ve městě čistili ucpanou kanalizaci, aby voda lépe odtékala. Obyvatelům bylo poskytnuto náhradní ubytování na zimním stadionu, v internátu učiliště, ve školách nebo v přilehlých obcích, které nabídly svá ubytovací zařízení. Vyskytl se tam už i případ rabování.

Velká fotogalerie z povodní 2013

Zatopený rodinný domek v Lahovicích u Prahy, 4. června

FOTOGALERIE: Jak voda zpustošila Čechy

Zaplavené domy v ústecké čtvrti Střekov

Povodně den IV.

Soutok Berounky a Vltavy u Lahovic, letecký snímek ze 4. června

Povodně den III.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...