Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bála jsem se rabování, tak jsem porušila zákaz a přespala v mrtvé zóně

Česko

  7:00
KRALUPY NAD VLTAVOU - Seděla v setmělém bytě a bála se použít mobil, aby se neprozradila. Strávila noc v evakuovaném bytě. Za oknem procházeli hlídkující policisté a na vchodových dveřích panelového domu v Kralupech nad Vltavou visela cedule, která hrozí pokutou každému, kdo nebude respektovat evakuační příkaz.

Kralupy nad Vltavou - tato ulice byla pod vodou. Uklízí se. foto: Lidovky.cz

Mladá žena nechce zveřejnit své jméno, ani jméno kralupského sídliště, kde bydlí (redakce serveru Lidovky.cz obojí zná). Ví, že porušovala zákon, dozvěděla se to z cedule, kterou na vchodové dveře přilepila policie. Ale touha být raději doma byla silnější.

"A také jsem se bála rabování 'v mrtvé zóně'," vysvětluje. Městem se totiž nesly v úterý zvěsti, že již dochází k vykrádání prázdných bytů. Policie, která na sídlištích hlídkuje, přiznala několik případů.

Domů přišla v úterý večer. Pak se šla projít po centru, které je oficiálně uzavřené. "Viděla jsem, že se v řadě oken svítí," popisuje. Nebyla tak zdaleka jediná, kdo se rozhodl vrátit i přes zákaz domů. "Vím, že v našem domě bylo doma minimálně pět rodin."

Elektřina zůstala na kralupských sídlištích zapojená, nešlo však topení a netekla teplá voda. "Večer jsem si raději zalezla s mobilem pod peřinu, aby nikdo neviděl, že jsem doma," říká žena.

Po obědě k ní dorazila dobrá zpráva. Už se nemusí schovávat v ilegalitě. Obyvatelé evakuovaných sídlišť se mohou vrátit domů. Rozhodl o tom krizový štáb města.

Evakuace v Kralupech

Lidé v Kralupech byli evakuováni postupně. V neděli museli opustit domov pro seniory, v pondělí brzy ráno se evakuovalo sídliště U Cukrovaru a sídliště Hůrka bylo evakuováno v pondělí odpoledne. Voda ale nakonec sídliště nezasáhla. Nyní už je většina ulic města suchých. Některé cesty v centru města jsou policií uzavřeny a uklízí se. Zpřístupnění komunikací se předpokládá během čtvrtka. V noci na dnešek hasiči ve městě čistili ucpanou kanalizaci, aby voda lépe odtékala. Obyvatelům bylo poskytnuto náhradní ubytování na zimním stadionu, v internátu učiliště, ve školách nebo v přilehlých obcích, které nabídly svá ubytovací zařízení. Vyskytl se tam už i případ rabování.

Velká fotogalerie z povodní 2013

Zatopený rodinný domek v Lahovicích u Prahy, 4. června

FOTOGALERIE: Jak voda zpustošila Čechy

Povodně den IV.

Povodně den III.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč