Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sokol Lomecký má ‚novou‘ práci. Bývalý dlouholetý starosta Prahy 1 řídí Tyršův dům

Česko

  6:00
PRAHA - Po osmi letech se musel rozloučit s pozicí lídra turisticky nejatraktivnější městské části tuzemské metropole. Bývalý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) minulé pondělí přepustil svůj radniční post nově zvolenému Pavlu Čižinskému (Praha Sobě). O práci však nouzi neměl. Pouhý den nato se hlásil v Sokolu, kam se vrátil na post ředitele Tyršova domu.

Bývalý starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). foto: Yan Renelt, MAFRA

„Jsem první místostarosta Sokola a zároveň ředitel Tyršova domu, kde jsem v minulosti svou funkci přerušil. Tak jsem se 20. listopadu ráno hlásil zpět ve své práci,“ přiblížil Lomecký serveru Lidovky.cz, kam zamířil po svém odchodu z radnice.

Lomeckého partnerka patrně smazala Facebook Prahy 1. Nechtěla jej předat nástupcům

Bývalý předseda pražské TOP 09 je zaměstnancem České obce sokolské (ČOS) od roku 1998. Coby šéf sídla spolku, jenž byl v minulost znám také pod názvem Palác Michnů z Vacínova, měl v kompetenci komerční aktivity. Po dobu působení ve vedení Prahy 1 byl ovšem z této funkce uvolněn.

Zároveň od roku 2007 nepřetržitě zastává post 1. místostarosty ČOS, jímž setrvá s velkou pravděpodobností minimálně do června 2019, kdy se uskuteční sjezd Sokola. Na něm si tělovýchovný spolek zvolí nové vedení.

Pohled na Tyršův dům z pražského Újezdu.

Zaměstnání v ČOS se Lomecký podle svých slov chce momentálně věnovat naplno. Kam jeho kroky povedou v budoucnu, nechtěl předjímat. „U nás v Sokole běží vše velmi dobře, ekonomika je ve velmi dobrém vztahu. Jsem rád, že si od politiky odpočinu,“ doplnil se slovy, že opozičním zastupitelem na radnici Prahy 1 ovšem zůstane.

Starostka ČOS Hana Moučková ponechala dotazy serveru Lidovky.cz, jak vnímá návrat Oldřicha Lomeckého a jaká bude jeho náplň práce, bez odpovědi.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).
Někdejší starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) se svou přítelkyní a bývalou...

Lomeckým vedená TOP 09 v Praze 1 v říjnových komunálních volbách propadla. V roce 2010 a 2014 vítězná partaj skončila letos v tomto obvodu až pátá (11,9 procenta), když ztratila téměř polovinu hlasů a přišla o čtyři ze sedmi mandátů.

„Jako předseda na tom nepochybně mám svou osobní ‚zásluhu‘,“ řekl Lomecký po volbách pro Lidovky.cz krátce před tím, než oznámil svou rezignaci.

Koalici v první městské části utvořila nově občanská iniciativa Praha 1 Sobě, vítěz voleb, uskupení My, co tady žijeme, Zelení a Piráti. Starostou byl zvolen lídr kandidátky Praha 1 Sobě Pavel Čižinský, bratr poslance a starosty Prahy 7 Jana Čižinského. V 25členném zastupitelstvu má nová koalice většinu 15 hlasů. TOP 09, která dosud vládla s ODS a ČSSD, zůstala v opozici společně s občanskými demokraty a ANO.