Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rada nominoval bez překvapení

Česko

PRAHA Ani narůstající počet zraněných záložníků nepřinutil trenéra Petra Radu sáhnout mimo osvědčené zdroje. Na začátku příštího týdne se proto před kvalifikačními zápasy v Polsku a se Slovinskem sejdou v Praze jen osvědčené tváře, které se v národním týmu už minimálně jednou představily.

Dlouho dopředu bylo jasné, že se Rada bude muset obejít bez kapitána Rosického a Marka Matějovského. K nim se kvůli natrženému stehennímu svalu přidal na začátku týdne Jan Polák. „Těm, co jsem vybral, věřím. Zvládnou to,“ komentoval trenér jedenadvacetičlenný výběr. S kým tedy počítá doprostřed středové řady? Rada zmínil hned čtyři alternativy, kterými jsou David Jarolím, Jaroslav Plašil, Jan Rajnoch a Jiří Kladrubský.

Pokračování na straně 16

Dokončení ze strany 18

Zatím tak nedošlo na možnost návratu Jana Šimáka. „Zlobivý hoch“ českého fotbalu se polepšil a po dlouhém období úpadku výkonnosti se letos opět chytil v Německu. Začátek sezony mu ve Stuttgartu vyšel, ale na konci září naskakoval do zápasů opět spíš jako náhradník, a navíc si poranil přitahovač stehenního svalu. „Teď pro něj bude důležité, aby se vrátil do základní sestavy v klubu,“ poznamenal Rada.

Pro tvorbu ofenzivy by šlo využít i zkušenosti Jiřího Jarošíka. Reprezentační perspektivu záložníka ruské Samary přibrzdil napjatý vztah s trenérem Brücknerem. Na návrat pod Radou zatím také nedošlo. Proč? „Sledoval jsem ho, ale nastupuje většinou na pozicích, kde nás bota tolik netlačí.“

Pro první utkání by mohl Rada přijít o starosti úplně. Kvůli konfliktu polské vlády s FIFA, která požaduje návrat odvolaného vedení fotbalového svazu, hrozí, že může být jeden ze spolufavoritů skupiny vyloučen a zápas s Českem by byl kontumován. „Spekulacemi se nezabývám. Nevěřím, že to tak bude,“ tvrdil ale kouč.

Nominace reprezentace Brankáři: Čech (64/0), Zítka (1/0), Drobný (0/0). Obránci: Grygera (58/2), Jankulovski (69/11), Kadlec (8/1), Pospěch (10/0), Rozehnal (50/0), Ujfaluši (73/2). Záložníci: Jarolím (20/1), Kováč (26/1), Plašil (42/3), Kladrubský (1/0), Rajnoch (1/0), Šírl (3/0), Vlček (14/0), Sionko (34/7). Útočníci: Baroš (67/32), Fenin (5/0), Slepička (1/0), Svěrkoš (4/1).

Autor: