Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rada přišel o svůj hlavní trumf

Česko

Fotbalová reprezentace zahájí kvalifikaci bez Jana Kollera, kanonýr už dres národního týmu neoblékne

PRAHA Ještě před několika dny měl kouč fotbalové reprezentace Petr Rada v nominaci na kvalifikační utkání v Severním Irsku napsané i jméno Jana Kollera, ale ve středu ho z ní vyškrtl. Definitivně.

Éra nejlepšího kanonýra v historii českého týmu skončila a Rada je s tím smířený. „Na Severní Irsko jsem s ním počítal. Rozhodl se skončit z rodinných důvodů a já to akceptuji. Je to pro mě uzavřená záležitost,“ vysvětlil Rada, když včera zveřejnil nominaci.

Na úvodní utkání kvalifikace na mistrovství světa, které národní tým sehraje 10. září v Belfastu, pozval s výjimkou Michala Papadopulose a Stanislava Vlčka stejné hráče jako na přípravné utkání v Anglii, přibyli však Libor Sionko, Martin Fenin a poprvé i brankář Herthy Berlín Jaroslav Drobný a sparťanský útočník Miroslav Slepička.

Jméno Kollera však už na seznamu chybí. „Podle mě se Honza rozhodl po narození jeho druhé dcery. Rodina zvítězila, teď už s tím určitě nikdo nic neudělá,“ přiznal Rada.

Rozhodnutí Kollera definitivně uzavřít reprezentační kariéru odtajnil už den před zveřejněním nominace jeho manažer Pavel Paska. Radu to podle všeho hodně zaskočilo. „Měl jsem to oznámit první já, přišlo by mi to tak vhodné. Celou dobu jsem o tom s Honzou osobně mluvil,“ zlobil se Rada na Pasku. Český kouč k obrovitému střelci upínal své naděje od chvíle, kdy se v červenci stal nástupcem Karla Brücknera. Přestože Koller už před Eurem rezolutně prohlásil, že po turnaji v reprezentaci skončí, Radovi údajně sliboval, že je ochotný v kvalifikaci v některých zápasech nastoupit. Teď je vše jinak.

„Vezl jsem ho minulý týden ve čtvrtek z porodnice na letiště a v té době ještě naše dohoda platila. Pak však názor změnil,“ tvrdil Rada, který přemlouvání vzdal ve středu, kdy s Kollerem mluvil naposledy.

Žádný další pokus nebude, Koller už hodlá oblékat pouze dres ruské Samary. „Udělal jsem pro to maximum. Nechci ho přemlouvat násilím, je to definitivní. Myslím, že se s tím dokážeme vyrovnat, máme dostatek kvalitních útočníků,“ prohlásil Rada.

Pokračování na straně 19

Dokončení ze strany 20

Posledním zápasem Kollera v reprezentačním dresu byl nevydařený zápas s Tureckem v červnu na Euru. Teď se však možná dočká veselejší rozlučky. „Seběhlo se to všechno příliš rychle, ještě jsme nad rozlučkou nepřemýšleli. Ale budeme to řešit v následujících dnech,“ potvrdil sekretář ČMFS Rudolf Řepka. Jisté je, že do Severního Irska za deset dní vyrazí národní tým se čtveřicí útočníků. V nominaci je Milan Baroš, Václav Svěrkoš, Fenin, který však ještě před cestou do Belfastu pomůže reprezentační jednadvacítce v Turecku, a vůbec poprvé i Slepička.

„Ve Spartě poslední dobou podává dobré výkony. Je to navíc typ, který se nám hodí i takticky,“ uvedl Rada na adresu Slepičky. „Útočníci, které máme v nominaci, jsou zárukou, že můžeme uspět,“ dodal český kouč.

I proto nakonec neuvažoval o tom, že by narychlo povolal útočníka anglického West Bromwiche Romana Bednáře. Slepička totiž náhradou za Kollera být nemá, o jeho nominaci měl Rada jasno už dávno dopředu. „Bednáře jsem sledoval v posledním utkání Premier League. Uvažoval jsem o něm stejně jako o Papadopulosovi, Necidovi nebo Magerovi,“ tvrdil trenér. Na zkoušení hry bez Kollera bude mít před prvním utkáním dost času. Konkrétně osm dní. Národní tým má totiž na rozdíl od svých soupeřů ve skupině v prvním kvalifikačním termínu volno. Proto v sobotu 6. září sehraje v Praze na Strahově přípravné utkání s Českými Budějovicemi.

***

Nominace na Severní Irsko

Brankáři:

Čech (63/0), Zítka (1/0), Drobný (0/0).

Obránci:

Grygera (57/2), Jankulovski (68/11), Kadlec (8/1), Pospěch (9/0), Rozehnal (49/0), Ujfaluši (72/2).

Záložníci:

Jarolím (20/1), Kováč (25/1), Plašil (41/3), Polák (42/6), Rajnoch (1/0), Šírl (2/0), Sionko (33/7).

Útočníci:

Baroš (66/32), Fenin (5/0), Slepička (0/0), Svěrkoš (4/1).

Hraje se 10. září od 19.45 v Belfastu, stadion Windsor Park

Rada o Kollerovi

„Mluvil jsem s ním před jeho odletem do Ruska, slíbil, že je ochotný v případě potřeby pomoct. Přestupem do Samary asi dostal novou motivaci.“ Po zvolení trenérem české reprezentace „Jestli v září v Belfastu nastoupí? Je to jedna z možností. Honza je kvalitní útočník a ty my potřebujeme.“ V Londýně po přípravném utkání s Anglií „Honza dal přednost rodině. Je to definitivní rozhodnutí a já ho respektuji.“ Po zveřejnění nominace pro utkání v Severním Irsku

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat