28. dubna 2015 11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Televize nemá povinnost vysílat Ovčáčkovy tiskovky. Rada zamítla stížnost Hradu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zamítla stížnost Vratislava Mynáře na Českou televizi. Veřejnoprávní médium prý diskriminovalo pražský Hrad, když neodvysílalo tiskovou konferenci Jiřího Ovčáčka. „Neměli jsme moc co řešit. Každý vysílatel vysílá svobodně a podle vlastního uvážení,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz předseda Ivan Krejčí.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář si na Českou televizi stěžoval poté, co veřejnoprávní médium neodvysílalo živě tiskové konference mluvčího Jiřího Ovčáčka (VÍCE čtěte ZDE)„Pokud Česká televize odmítá informace prezentované tiskovým mluvčím prezidenta republiky do vysílání zařadit, nelze podle mého názoru dospět k jinému závěru, než že v těchto případech Česká televize odmítá poskytovat službu veřejnosti, k jemuž poskytování byla zákonem zřízena,“ argumentoval ve stížnosti Mynář.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale stížnost zamítla, mimo jiné i kvůli tomu, že Mynář dopis adresoval špatné instituci. „Celá stížnost je mimo naši kompetenci. Jedná se o dramaturgii pořadu, a to je to otázka na Radu České televize,“ uvedl pro server Lidovky.cz předseda Ivan Krejčí.

Česká televize neodvysílala konkrétně dvě tiskové konference Jiřího Ovčáčka, a to 10. a 31. března. Rozhodnutí hájila tím, že dala přednost jinému vysílání, protože v projevu mluvčího neměla zaznít žádná důležitá sdělení, nýbrž jen shrnutí dění uplynulých dnů.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na návštěvě Trutnově.

Podle Krejčího ale rada „neměla moc co řešit“. „Každý vysílatel vysílá svobodně a podle vlastního uvážení. Navíc není zákonná povinnost televize něco odvysílat,“ dodal předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Hradu tak zbývá ještě odpověď od Rady ČT, kam adresoval druhou stížnost. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se věci věnovala výhradně z hlediska správního. Na našich argumentech samozřejmě trváme,“ okomentoval rozhodnutí hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Nyní se soustředíme na rokování Rady ČT,“ dodal jen.

Dětinská pomsta, myslí si Ovčáček

Ovčáček již dříve označil postup České televize za „dětinskou pomstu za názory prezidenta republiky“. „Je třeba veřejně vyslovit otázku, že pokud bude Česká televize cenzurovat názory nejvyššího ústavního činitele, jak bude potom postupovat v případě dalších ústavních činitelů, politiků a občanů,“ napsal tehdy mluvčí v tiskovém prohlášení (VÍCE čtěte ZDE).

Českou televizi kritizoval v minulosti také sám prezident Miloš Zeman. Podle jeho názoru není objektivní, nýbrž pod vlivem TOP 09. „Veřejnoprávní televize není objektivní, je jednostranná, je do značné míry ovlivňována TOP 09 a já to pokládám za neplnění veřejné služby a za neplnění příslušných zákonů, které se k veřejné službě vztahují,“ uvedla tehdy hlava státu (VÍCE čtěte ZDE).

PŘEČTĚTE SI STÍŽNOST HRADU NA ČESKOU TELEVIZI:

hmHana Mazancová, jzlJakub Zelenka

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz